Wolontariuszka szczepionki Pfizer opowiada o swoim doświadczeniu po otrzymaniu drugiej dawki

Amerykańska pielęgniarka opowiada o swoich doświadczeniach po otrzymaniu szczepionki  Pfizer covid-19 i opisuje różne objawy po pierwszej i drugiej dawce. To są najczęstsze objawy.
Pielęgniarka-wolontariuszka w badaniach klinicznych szczepionki przeciwko koronawirusowi firm Pfizer i BioNTech szczegółowo opisała objawy występujące u niej po podaniu pierwszej i drugiej dawki szczepionki w publikacji naukowej na początku tego miesiąca. Kristen Choi uczestniczyła w sierpniu ubiegłego roku w testach szczepionki covid-19 w Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła wtedy 200 000 zgonów z powodu pandemii koronawirusa. Swoje doświadczenia opublikowała w artykule w Amerykańskim czasopiśmie medycznym JAMA Internal Medicine.
Przy pierwszej dawce ochotniczka odczuwała ból w okolicy wstrzyknięcia, podobny do tego jak w przypadku innych szczepionek : „Bolało mnie ramie, ale nie zauważyłem nic niezwykłego. Nie wiedziałam, czy otrzymałem szczepionka czy placebo ”. Po miesiącu wróciła do kliniki po drugą dawkę i miała nowe objawy. „Poszłam wcześniej spać i natychmiast zasnęłam. Około północy obudziłam się źle się czując: z gorączką i uczuciem zimna, nudnościami, zawrotami głowy i ledwo mogłem podnieść rękę z powodu bólu mięśni w miejscu wstrzyknięcia. Temperatura wynosiła 37 , 4 ° C ”, mówi ChoiDzień później jego gorączka wzrosła  do 40,5 ° C a więc zdecydowała się zadzwonić do centrum medycznego w którym były przeprowadzane testy. „Wiele osób reaguje po drugim zastrzyku. Monitoruj objawy i zadzwoń do nas, jeśli coś się zmieni” – wyjaśniła jedna z pielęgniarek. Ku zaskoczeniu Choi, wszystkie negatywne efekty znikły po upływie 24 godzin: „Następnego ranka wszystkie objawy ustąpiły, z wyjątkiem bolesnego, obrzękniętego guzka w miejscu wstrzyknięcia”.Według samej pielęgniarki w publikacji, wszystkie niepożądane skutki uboczne po drugiej dawce szczepionki Pfizer były częste w badaniach przeprowadzonych w grupach między 18 i 55 lat: 75% pacjentów miało zmęczenie, 67% miało bóle głowy, 33% dreszcze, 25% bóle mięśni, podczas gdy gorączka i bóle stawów wystąpiły u 17%. Choi potwierdza możliwość wystąpienia tych wszystkich objawów  w tym samym czasie, ale jest to bardzo rzadkie.
Pielęgniarka zwraca uwagę na konieczność wyjaśnienia tych objawów pacjentom i ochotnikom. Przy drugiej dawce szczepionki na koronawirusa mogą wystąpić objawy bardzo podobne do samej choroby: „Należy wytłumaczyć, że zmęczenie, ból głowy, dreszcze , bóle mięśni i gorączka to normalne reaktywne reakcje immunologiczne i znak, że szczepionka działa pomimo niefortunnych podobieństw do objawów choroby. ”
Wolontariuszka krytykuje, że pomimo obszernych informacji uzyskanych od firmy badawczej nie była poinformowana o tym, że może spodziewać się  się reakcji reaktogennej, czyli ewentualnych objawów wtórnych.

Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: