Przewodnik po Cuenca – Odkryj piękno Hiszpanii

Udostępnij

5
(22)

Oratorium San Felipe de Neri

Oratorium San Felipe de Neri to barokowy kościół w Cuenca, który został zbudowany w 1739 roku na miejscu dawnego alkazaru arabskiego. Kościół został zaprojektowany przez José Martína de Aldehuela, a sfinansowany przez Álvaro Carvajal y Lancáster, arcydiakona Moya. Kościół jest jednonawowy, z krótką i szeroką nawą, podzieloną na dwa tramy.




Na bokach nawy znajdują się małe kaplice i trybuny, a na końcu prezbiterium. Kościół ma kształt krzyża łacińskiego, z transeptem o tej samej szerokości co nawa. Prezbiterium jest prostokątne, a fasada kościoła jest poligonalna. Kościół jest przykryty sklepieniami kolebkowymi z lunetami, a transept kopułą na bębnie z latarnią.




Oratorium San Felipe de Neri jest dziełem sztuki samo w sobie, ale także miejscem o wielkim znaczeniu historycznym. W jego wnętrzu można podziwiać bogatą dekorację rokokową, z rzeźbami, malowidłami i stiukami. Wśród nich wyróżniają się ołtarz główny z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem i świętym Filipem Neri, autorstwa José Camaróna, oraz ołtarz boczny z obrazem Ukrzyżowania, autorstwa Francisco Bayeu. W kościele znajduje się też krypta, w której pochowano fundatora i jego rodzinę.




Oratorium San Felipe de Neri jest także miejscem, gdzie w 1812 roku została ogłoszona pierwsza konstytucja Hiszpanii, zwana La Pepa. W tym czasie Cuenca była siedzibą Kortezów Kadryckich, czyli zgromadzenia deputowanych, którzy uciekli z Madrytu przed inwazją napoleońską. W kościele odbyło się uroczyste posiedzenie, na którym ogłoszono uchwalenie konstytucji, która była jedną z najbardziej liberalnych i nowoczesnych w Europie.




Konstytucja ta wprowadzała m.in. podział władzy, suwerenność narodu, wolność wyznania i prasę, równość obywateli i ograniczenie uprawnień króla. Konstytucja ta była jednak krótko obowiązująca, ponieważ została zniesiona przez Ferdynanda VII, który przywrócił absolutyzm.




Oratorium San Felipe de Neri jest otwarte dla zwiedzających, którzy mogą wejść do jego wnętrza i zobaczyć zarówno jego piękno artystyczne, jak i jego znaczenie historyczne. Kościół jest otwarty codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, a wstęp jest bezpłatny. Kościół jest także miejscem kultu i modlitwy, gdzie odbywają się msze i nabożeństwa. Oratorium San Felipe de Neri jest miejscem, które warto odwiedzić, aby poznać historię i kulturę Cuenca, a także cieszyć się jej urokiem i pięknem.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 22

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij