Przewodnik po Cuenca – Odkryj piękno Hiszpanii

Udostępnij

5
(23)

Kościół San Pedro w Cuenca

Kościół San Pedro jest jednym z najstarszych zabytków Cuenca, który zachował wiele śladów swojej długiej i burzliwej historii. Jego pochodzenie sięga czasów arabskich, kiedy na tym miejscu istniał meczet, który został zniszczony przez wojska chrześcijańskie pod wodzą Alfonso VIII w 1177 roku. Wkrótce potem, na jego fundamentach, zaczęto budować nowy kościół, który miał być symbolem zwycięstwa i wiary.
Kościół był początkowo w stylu romańskim, z trzema nawami i wieżą na fasadzie, ale w kolejnych wiekach był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, przyjmując elementy gotyckie, barokowe i neoklasyczne. Był także miejscem ważnych wydarzeń politycznych i religijnych, takich jak walki między arystokracją a duchowieństwem w XV wieku, obrona miasta przed wojskami Karola I w XVI wieku, czy uroczystości związane z kanonizacją św. Juliana z Cuenca w XVII wieku.
Wnętrze kościoła jest bogate w dzieła sztuki, które świadczą o jego znaczeniu i prestiżu. Wśród nich na uwagę zasługuje ołtarz główny, który jest dziełem José Camaróna, jednego z najwybitniejszych malarzy hiszpańskich XVIII wieku. Ołtarz przedstawia scenę koronacji Matki Bożej z Góry Karmel przez aniołów i świętych, wśród których znajduje się św. Mikołaj, patron kościoła. Obraz jest utrzymany w stylu rokokowym, z bogatą kolorystyką i dynamiką kompozycji.
W ołtarzu bocznym, po prawej stronie nawy, można zobaczyć inny znakomity obraz, autorstwa Francisco Bayeu, brata sławnego Francisca Goyi. Obraz przedstawia scenę Zwiastowania, w której anioł Gabriel zwiastuje Maryi, że pocznie Syna Bożego. Obraz jest utrzymany w stylu neoklasycznym, z prostotą i harmonią form i kolorów.
W kościele znajdują się także groby wielu znamienitych postaci z historii Cuenca, takich jak Diego Hurtado de Mendoza, marqués de Cañete, który był jednym z najpotężniejszych i najbardziej kontrowersyjnych arystokratów XV wieku, czy Lope de Barrientos, biskupa Cuenca, który był jednym z najbardziej wpływowych i uczonych duchownych XV wieku.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 23

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij