Przewodnik po Cuenca – Odkryj piękno Hiszpanii

Udostępnij

5
(23)

Wiszące Domy w Cuenca (Casas Colgadas)

Wiszące Domy to najbardziej znany i charakterystyczny symbol Cuenca. Są to budynki, które dosłownie wiszą nad przepaścią, na skraju skalnego urwiska, nad którym góruje miasto. Ich pochodzenie jest niejasne, ale prawdopodobnie sięgają średniowiecza, kiedy to mieszkańcy Cuenca wykorzystywali każdy kawałek ziemi do budowy swoich domów. Niektórzy uważają, że Wiszące Domy były częścią murów obronnych miasta, a inni, że były to warsztaty lub magazyny rzemieślników.
Z pierwotnych Wiszących Domów, które pokrywały całą ścianę przełomu rzeki Huécar, zachowały się tylko trzy, które zostały odrestaurowane w XX wieku. Są to budynki z okresu ludowego gotyku, zbudowane z kamienia, cegły i drewna. Każdy z nich ma duży, drewniany balkon, który wystaje ponad przepaść, tworząc niezwykły widok. W środku Wiszących Domów znajdują się obecnie Muzeum Hiszpańskiej Sztuki Abstrakcyjnej i restauracja.
Muzeum, założone w 1966 roku, jest jednym z pierwszych i najważniejszych muzeów sztuki współczesnej w Hiszpanii. Zgromadziło ono ponad 120 dzieł hiszpańskich artystów abstrakcyjnych, takich jak Eduardo Chillida, Antoni Tàpies, Pablo Palazuelo czy Fernando Zóbel. Restauracja, otwarta w 1968 roku, oferuje tradycyjną kuchnię regionalną, z widokiem na rzekę i most św. Pawła.
Wiszące Domy są jednym z najczęściej fotografowanych i podziwianych miejsc w Cuenca. Można je oglądać z różnych punktów widokowych, takich jak most św. Pawła, plac Mangana, czy park San Julián. Można też wejść do środka i zwiedzić muzeum lub zjeść w restauracji. W każdym razie, Wiszące Domy są niezapomnianym doświadczeniem, które pokazuje, jak ludzie potrafili dostosować się do trudnego i niezwykłego krajobrazu

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 23

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij