Przewodnik po Cuenca – Odkryj piękno Hiszpanii

Udostępnij

5
(23)

Semana Santa w Cuenca

Semana Santa – Święty Tydzień, który jest obchodzony w marcu lub kwietniu, zależnie od kalendarza księżycowego. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych i kulturowych w Cuenca, które zostało uznane za Święto o Znaczeniu Turystycznym na poziomie Międzynarodowym. W tym czasie odbywają się liczne procesje, w których biorą udział bractwa i konfraternie, niosąc na ramionach ciężkie ołtarze z figurami Chrystusa i Maryi. Jedną z najbardziej znanych i charakterystycznych procesji jest Procesja Camino del Calvario, zwana też Las Turbas, która odbywa się w Wielki Piątek.
Wtedy tłumy wiernych grają na bębnach, trąbkach i klarnetach, tworząc hałaśliwą i chaotyczną atmosferę, która ma na celu naśladowanie drwin i szyderstw, jakich doznał Jezus na drodze krzyżowej. W tym samym czasie odbywa się też Semana de Música Religiosa, czyli Tydzień Muzyki Religijnej, który jest również uznany za Święto o Znaczeniu Turystycznym na poziomie Międzynarodowym. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali muzyki sakralnej w Hiszpanii, który gromadzi znakomitych artystów i zespoły z kraju i zagranicy. Głównym miejscem koncertów jest katedra, ale muzyka rozbrzmiewa też w innych kościołach i salach miasta.Feria y Fiestas de San Julián w Cuenca

Feria y Fiestas de San Julián – Targi i Święta św. Juliana, które są obchodzone w ostatnim tygodniu sierpnia. Są to główne święta patronalne miasta, które upamiętniają św. Juliana, biskupa i męczennika, który jest uważany za orędownika przeciwko zarazom i chorobom. W tym czasie miasto tętni życiem i radością, organizując różnorodne imprezy i atrakcje dla mieszkańców i turystów.
Nie może zabraknąć tradycyjnej cabalgaty, czyli pochodu z udziałem wozów i grup tanecznych, który przechodzi przez centrum miasta i kończy się na terenie targowym. Tam znajdują się liczne stoiska, karuzele, stragany i sceny, na których odbywają się koncerty, spektakle i pokazy. Nieodłącznym elementem świąt jest też feria taurina, czyli cykl walk byków, które odbywają się na miejscowej arenie. Wśród nich wyróżnia się corrida goyesca, czyli walka byków w stylu XVIII-wiecznym, podczas której toreadorzy i widownia ubierają się w stroje z epoki Goi.Fiesta de San Mateo w Cuenca

Fiesta de San Mateo – Święto św. Mateusza, które jest obchodzone 21 września. Jest to jedno z najstarszych i najbardziej tradycyjnych świąt w Cuenca, które zostało uznane za Święto o Znaczeniu Turystycznym na poziomie Regionalnym. W tym dniu upamiętnia się zwycięstwo króla Alfonsa VIII nad wojskami muzułmańskimi, które doprowadziło do zdobycia miasta w 1177 roku.
Według legendy, po bitwie król zorganizował wielką ucztę i zabawę dla swoich żołnierzy i mieszkańców, która trwa do dziś. W tym czasie miasto ozdabia się flagami i girlandami, a ludzie ubierają się w stroje z epoki średniowiecza. Głównym punktem święta jest procesja z figurą św. Mateusza, która wychodzi z katedry i przechodzi przez ulice miasta, zatrzymując się przy każdym z czterech zamków, które symbolizują dawne bramy miejskie.
W każdym z nich odbywa się symboliczne oddanie hołdu świętemu przez przedstawicieli różnych grup społecznych i zawodowych. Procesja kończy się na placu Hiszpańskim, gdzie odbywa się akt przekazania kluczy do miasta przez burmistrza do króla. Po procesji następuje zabawa, która trwa do późnej nocy, z muzyką, tańcem, jedzeniem i piciem.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 23

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij