Przewodnik po Cuenca – Odkryj piękno Hiszpanii

Udostępnij

5
(23)

Katedra Nuestra Señora de Gracia w Cuenca

Katedra Nuestra Señora de Gracia to gotycka katedra w Cuenca, która jest jednym z najwcześniejszych i najpiękniejszych przykładów tego stylu w Hiszpanii. Została zbudowana na miejscu dawnej meczety arabskiej, po zdobyciu miasta przez króla Alfonsa VIII w 1177 roku. Budowa katedry rozpoczęła się w 1196 roku i trwała ponad trzy wieki, z licznymi przerwami i zmianami. W rezultacie katedra łączy w sobie elementy gotyku francuskiego, angielskiego i hiszpańskiego, a także wpływy romańskie, renesansowe i barokowe.
Katedra ma plan krzyża łacińskiego z siedmioboczną apsydą i trzema nawami. Wyróżnia się przede wszystkim triforium, czyli galerią z arkadami, która biegnie wzdłuż nawy głównej i transeptu. Jest to unikatowy element w Hiszpanii, który pochodzi z pierwotnej konstrukcji normańskiej. Triforium pełni funkcję dekoracyjną i konstrukcyjną, ponieważ wspomaga sklepienia i łuki. Sklepienia są krzyżowo-żebrowe, z wyjątkiem nawy głównej, która ma sklepienie gwiaździste. Wnętrze katedry jest bogato zdobione rzeźbami, malowidłami i witrażami, a także licznymi kaplicami bocznymi.
Fasada główna katedry jest dziełem renesansowym, zaprojektowanym przez Estebana Jamete w XVI wieku. Ma ona trzy portale z kolumnami i tympanonami, ozdobione reliefami i posągami. Nad portalem środkowym znajduje się rozeta, a po bokach dwie wieże, z których jedna jest nieukończona. Fasada jest zwieńczona frontonem z herbem miasta i królewskim orłem. Fasada jest uważana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej harmonijnych w Hiszpanii.
W katedrze znajduje się wiele dzieł sztuki i zabytków, które warto zobaczyć. Wśród nich są:

 • Ołtarz główny, zaprojektowany przez Venturę Rodrígueza w XVIII wieku, z marmurowymi kolumnami i rzeźbami świętych i aniołów.
 • Kraty ołtarza głównego, wykonane z żelaza w XV wieku przez Domingo de Céspedes, z motywami roślinnymi i zwierzęcymi.
 • Drzwi do sal kapitularnych, wykonane z drewna w XVI wieku przez Alonsa Berruguete, z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Chrystusa i Maryi.
 • Muzeum katedralne, w którym znajduje się kolekcja sztuki sakralnej, z obrazami, rzeźbami, relikwiami, paramentami i księgami liturgicznymi. Wśród nich wyróżnia się relikwiarz bizantyjski z XI wieku, wykonany z kości słoniowej i srebra, z wizerunkami Chrystusa, Maryi i świętych.
 • Organy katedralne, zbudowane w XVII wieku przez Pedro de Liborna Echevarría, z ponad 3000 piszczałkami i bogatą dekoracją. Organy są uważane za jedne z najlepszych w Hiszpanii i są używane podczas koncertów i uroczystości.  Jak przydatny był ten post?

  Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

  Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 23

  Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

  Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

  Śledź nas w mediach społecznościowych!


  Udostępnij