Kompletny Przewodnik po Guadalest – zwiedzanie

Udostępnij

5
(38)

Zamek w Guadalest

Zamek w Guadalest, zwany także Castillo de San José, jest jedną z największych atrakcji tego malowniczego miasteczka. Znajduje się na szczycie skalnej góry, która dominuje nad doliną i jeziorem. Zamek pochodzi z XI wieku, kiedy to był siedzibą muzułmańskiego władcy Al-Azraka. Był on często atakowany przez chrześcijańskich rycerzy, którzy chcieli podbić te ziemie. W 1245 roku zamek został zdobyty przez Jakuba I Zdobywcę, króla Aragonii, który nadał go rodzinie Vives de Cañamás.
W 1335 roku zamek przeszedł w ręce Piotra IV Aragońskiego, który wzniósł nowe mury obronne i wieżę. W 1543 roku zamek otrzymał tytuł markizatu i został przekazany rodzinie Cardona. W 1644 roku zamek został zniszczony przez trzęsienie ziemi, które spowodowało zawalenie się części murów i wieży. W 1708 roku zamek został ponownie zniszczony przez kolejne trzęsienie ziemi, które spowodowało odłączenie się części skały od reszty góry.
W 1740 roku zamek został odbudowany przez markiza de Guadalest, który zbudował nową wieżę i kaplicę. W 1822 roku zamek został splądrowany przez wojska liberałów, którzy zburzyli kaplicę i wieżę. W 1840 roku zamek został opuszczony przez ostatniego markiza de Guadalest, który wyemigrował do Francji. W 1993 roku  został wykupiony przez radę miejską Guadalest i został uznany za zabytek historyczno-artystyczny.
Zamek w Guadalest jest podzielony na dwie części: górną i dolną. Górna część była przeznaczona na cmentarz, na którym pochowano członków rodziny markizów de Guadalest. Można tam zobaczyć nagrobki z herbami i inskrypcjami. Dolna część była przeznaczona na obronę ludności, która schroniła się w zamku podczas oblężeń. Można tam zobaczyć pozostałości murów, wieży, kaplicy i bramy wejściowej. Z zamku roztacza się wspaniały widok na dolinę, jezioro i miasteczko Guadalest. Aby dostać się do zamku, trzeba przejść przez tunel wykuty w skale, który nazywa się Portal de San José. Tunel ma 15 metrów długości i 1,5 metra szerokości. Jest to jedyny dostęp do zamku i do starej części miasteczka.
Cena w chwili pisanie tego przewodnika to: 4 euro dla dorosłych i 3 euro dla dzieci

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00

Calle de Iglesia, 2, 03517 El Castell de Guadalest, Alicante, Hiszpania

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 38

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij