Kompletny Przewodnik po Guadalest – zwiedzanie

Udostępnij

5
(38)

Kościół Nuestra Señora de la Asunción w Guadalest

Iglesia Nuestra Señora de la Asunción en Guadalest, czyli Kościół Matki Bożej Wniebowziętej w Guadalest, to piękna świątynia barokowa z XVIII wieku, która znajduje się w starej części miasteczka, w obrębie murów historycznej Villa. Kościół jest jednym z najważniejszych zabytków religijnych i kulturalnych Guadalest, a także miejscem kultu i modlitwy dla mieszkańców i turystów.
Kościół został zbudowany na miejscu wcześniejszej świątyni, która była często niszczona i plądrowana przez różne wojska, zarówno muzułmańskie, jak i chrześcijańskie. W 1740 roku, po kolejnym ataku, kościół został całkowicie przebudowany w stylu barokowym, z zachowaniem niektórych elementów gotyckich i renesansowych. W 1753 roku, kościół został konsekrowany przez biskupa Orihuela.
W 1822 roku, kościół został ponownie uszkodzony przez trzęsienie ziemi, co spowodowało zawalenie się części sklepienia i wieży. W 1824 roku,  został odbudowany i odnowiony. W 1936 roku, podczas hiszpańskiej wojny domowej, kościół został podpalony i zniszczony przez republikańskich milicjantów. W 1940 roku został zrekonstruowany i ozdobiony nowymi dziełami sztuki.
Ma prostokątny plan, z jedną nawą i czterema kaplicami bocznymi. Fasada kościoła jest prosta i skromna z kamiennym portalem i niewielkim oknem. Nad fasadą wznosi się niska, czworoboczna wieża, zwieńczona kopułą i krzyżem. Wnętrze kościoła jest bogato zdobione, z licznymi obrazami, rzeźbami i złoceniami. W ołtarzu głównym znajduje się piękna rzeźba Matki Bożej Wniebowziętej, patronki Guadalest, otoczona przez anioły. W kaplicach bocznych można podziwiać obrazy przedstawiające sceny z życia Chrystusa i świętych, takie jak Zwiastowanie, Narodzenie, Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie, Święty Antoni z Padwy, Święty Franciszek z Asyżu i Święty Józef. W kościele znajduje się też cenny organ z XVIII wieku, który jest używany podczas uroczystości religijnych.
Iglesia Nuestra Señora de la Asunción en Guadalest jest nie tylko zabytkiem architektury i sztuki, ale także świadectwem historii i wiary tego regionu. Jest to miejsce, gdzie można poczuć ducha i atmosferę Guadalest, a także podziękować Bogu i Matce Bożej za piękno i spokój tego miasteczka. Kościół jest otwarty dla zwiedzających w godzinach kultu, a wstęp jest bezpłatny.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 38

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij