Kompletny Przewodnik po Guadalest – zwiedzanie

Udostępnij

5
(38)

Historia Guadalest

Guadalest jest miejscowością o bogatej i ciekawej historii, która sięga czasów muzułmańskich. Pierwsze wzmianki o Guadalest pochodzą z X wieku, kiedy to był to ważny punkt strategiczny w obronie przed atakami chrześcijańskimi. Nazwa Guadalest pochodzi od arabskiego słowa “wadi al-lust”, co oznacza “dolina orzechów” lub „dolina orzechów laskowych”.
W 1245 roku, Guadalest został zdobyty przez wojska króla Jakuba I Zdobywcy, który podbił całe królestwo Walencji. Jednak dopiero w 1293 roku, Guadalest został oficjalnie przekazany w lenno Bernardowi de Sarrià, szlachcicowi z Katalonii, który otrzymał tytuł barona Guadalest. W ten sposób rozpoczął się okres panowania różnych rodów arystokratycznych nad Guadalest, który trwał aż do XIX wieku.
Po śmierci Bernarda de Sarrià w 1335 roku, Guadalest wrócił do korony aragońskiej, która sprzedała go infantowi Piotrowi, synowi króla Jakuba II Sprawiedliwego. Następnie Guadalest przeszedł na jego syna, Alfonsa IV Zdobywcy, który był pierwszym księciem Gandii. Po śmierci ostatniego księcia Gandii, Alfonsa V Mądrego, Guadalest został przekazany rodzinie Cardona, która otrzymała tytuł markizów Guadalest w 1543 roku.
Rodzina Cardona była jedną z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych w Hiszpanii, posiadając wiele tytułów i godności, takich jak książęta Cardona, admirałowie Aragonii czy wicekrólowie Sycylii. Ponadto, Sancho de Cardona, pierwszy markiz Guadalest, poślubił Marię Colón y Toledo, wnuczkę Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryki. Rodzina Cardona rządziła Guadalest przez ponad 250 lat, aż do 1699 roku, kiedy to zmarł bezpotomnie ostatni markiz, Francisco de Cardona y Colón.
Po śmierci Francisca de Cardona, rozpoczęła się długa i skomplikowana spór o dziedzictwo Guadalest, który trwał aż do 1740 roku, kiedy to król Filip V przyznał tytuł markizów Guadalest rodzinie Ariza, która była spokrewniona z Cardonami. Rodzina Ariza zachowała Guadalest do końca XVIII wieku, kiedy to sprzedała go rodzinie Osorio de Moscoso, książętom de Medina de las Torres.
W 1811 roku, w czasie wojny niepodległościowej, Guadalest został zajęty przez wojska francuskie, które splądrowały i zniszczyły wiele zabytków i budynków. W 1812 roku, Guadalest został wyzwolony przez partyzantów hiszpańskich, którzy stawili zacięty opór najeźdźcom. W tym samym roku, konstytucja z Kadyksu zniosła system feudalny i pozbawiła markizów Guadalest ich praw i przywilejów nad miejscowością.
W XIX wieku, Guadalest stał się samodzielną gminą, podległą administracyjnie prowincji Alicante. W tym czasie, inną rodziną, która miała duży wpływ na losy Guadalest, była rodzina Orduña, która była alcaidami (namiestnikami) zamku od 1669 roku. Rodzina Orduña osiągnęła szlachectwo w 1756 roku, kiedy to Pedro Antonio Buenaventura de Orduña y García został przyjęty do zakonu Santiago. Rodzina Orduña była również aktywna politycznie, zajmując różne stanowiska i funkcje w administracji i parlamencie hiszpańskim. Ostatni przedstawiciel tej rodziny, Carlos Torres de Orduña, zmarł bezdzietnie w 1934 roku.
W XX wieku, Guadalest przeżył wiele zmian i wydarzeń, które wpłynęły na jego rozwój i charakter. W 1953 roku, rozpoczęto budowę tamy na rzece Guadalest, która utworzyła zbiornik retencyjny, zaopatrujący w wodę cały region Marina Baixa. Tama została ukończona w 1971 roku i stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Guadalest. W 1974 roku, Guadalest został uznany za zespół historyczno-artystyczny, co podkreśliło jego wartość kulturową i estetyczną. W 2015 roku, Guadalest dołączył do stowarzyszenia Najpiękniejsze Miasteczka Hiszpanii, które promuje i chroni dziedzictwo i urok małych miejscowości w kraju.
Guadalest jest więc miejscowością o bogatej i ciekawej historii, która odbija się w jego architekturze, kulturze i tradycjach. Odwiedzając Guadalest, można podziwiać ślady różnych epok i ludzi, którzy tu żyli i kształtowali jego losy. Guadalest to nie tylko piękny krajobraz, ale także świadek historii Hiszpanii.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 38

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij