Trzęsienie ziemi w Granadzie – ponad sto wstrząsów w ciągu ostatniej nocy

Granada i jej obszar metropolitalny od wczoraj od godziny 19:49 doświadczyła ponad sto wstrząsów z czego prawie tuzin o sile równej lub większej niż 3 stopnie w skali Richtera. Nowe trzęsienie ziemi o sile 4,4 stopni szczególnie zaniepokoiło mieszkańców tego obszaru, z których wielu spędziło noc poza domem.
Te wstrząsy są częścią serii ruchów sejsmicznych, które zostały reaktywowane w tym regionie od czasu pierwszego trzęsienia ziemi 4,4 w sobotę z epicentrum w Santa Fe, po którym nastąpiły kolejne trzy kolejne silne wstrząsy – od 4, 2 do 4,4 stopnia – we wtorek wieczorem i w ten czwartek, również były odczuwalne wstrząsy o sile 4,4 stopni w skali Richtera.
Po tym silniejszym trzęsieniu ziemi, które pozostawiło nowe niestrukturalne szkody materialne i które było szeroko odczuwane przez ponad 530 000 mieszkańców obszaru metropolitalnego Granady wystąpiło ponad sto niewielkich wstrząsów wtórnych i trzęsień ziemi, które były odczuwalne przez całą noc i wcześnie rano.
Ostatnie trzęsienia ziemi o sile 3,3 i 3 miały miejsce dzisiaj rano a konkretnie o 8:11 i 8:32, odpowiednio w epicentrum Santa Fe i Chauchina. Wstrząsy ponownie zaalarmowały ludność i wielu z mieszkańców spędziło noc poza domem ze strachu przed wstrząsami wtórnymi: w swoich pojazdach lub w parkach i obiektach komunalnych, które niektóre miasta udostępniły swoim mieszkańcom.
Burmistrz Granady Luis Salvador, napisał na swoim koncie na Twitterze, że pomimo „nerwów” spowodowanych przez te silne trzęsienia ziemi, należy pamiętać o zaleceniach ekspertów: „Z wyjątkiem uszkodzeń strukturalnych, w domu jesteśmy bezpieczniejsi”
Zgodnie z najnowszym bilansem dostarczonym przez Centrum Koordynacji Kryzysowej 112, które do ostatniej nocy otrzymało prawie sto zawiadomień z Granady, nowe trzęsienia ziemi nie spowodowały szkód osobistych ani materialnych o charakterze strukturalnym. Zgłoszone do tej pory zdarzenia dotyczą spadających gzymsów i elementów zewnętrznych budynków, a zwłaszcza pęknięć. Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: