Sąd Najwyższy zawiesił wprowadzenie godziny policyjnej w Kastylii i León o godzinie 20:00

Sąd Najwyższy zawiesił wprowadzenie godziny policyjnej w Kastylii i León o godzinie 20:00, a tym samym akceptuje środek zapobiegawczy żądany przez prokuratora stanu w celu powstrzymania pandemii koronawirusa.
Po zapoznaniu się z wprowadzonym obostrzeniem przez Junta de Castilla y León sąd wydał polecenie anulowania godziny policyjnej zaczynającej się o godzinie 20:00 i wprowadzenia jej między 22:00 a 6:00, już od tego wtorku.
Rząd wspólnoty w odpowiedzi na tą decyzję zatwierdził nowe zarządzenie zgodnie z którym od godziny 20:00, począwszy od następnej środy, zostaną zamknięte wszystkie nieistotne działalności gospodarcze, w tym hotelarstwo, handel i działalność kulturalna.
Sąd Najwyższy zobowiązuje do przestrzegania granic dekretu o stanie alarmowym. Junta de Castilla y León przyspieszyła ustaloną godzinę policyjną 15 stycznia, a rząd odwołał się od niej 18 stycznia. Władza wykonawcza zrozumiała, że ​​środek Junty narusza dekret o stanie alarmowym, który w artykule 5 określa, że ​​ograniczenia w przypadku mobilności nocnej z powodów muszą przestrzegać harmonogramu między 23:00 a 6:00, umożliwiając władzom miast przyspieszenie lub opóźnienie rozpoczęcia lub zakończenia o jedną godzinę.
Czwarta sekcja izby administracyjnej Sądu Najwyższego stwierdza w swoim postanowieniu, że „maksymalne i minimalne limity, w ramach których organy delegowane w stanie alarmu mogą przyspieszyć i opóźnić„ godziny ”rozpoczęcia i zakończenia godziny policyjnej jest określona z pełną precyzją w art. 5, 1 i 2 RD 926/2020 i musi być zaczynać się między 22.00 a 00.00 i kończyć między 5.00 a 7.00 ”
Konfederacja Hotelarstwa i Turystyki Kastylii i León ostrzegła, że ​​decyzja Sądu Najwyższego spowoduje „kaskadę pozwów” o utracone zyski, chociaż będzie to zależało od decyzji każdego pracodawcy.
Prezydent Kastylii i Leon Alfonso Fernández Mañueco, pojawił się, aby udzielić wyjaśnień po zapoznaniu się z werdyktem i podkreślił, że „godzina policyjna była jednym z podstawowych elementów” kontrolowania pandemii w tej wspólnocie.
„Infekcje spadają w takim samym tempie, jak rosły kilka tygodni temu – zapewnił. – Następuje oszałamiający spadek liczby infekcji”. – powiedział Mañueco. Wezwał do przyjęcia nowego ustawodawstwa, które pozwoli wspólnotom na podjęcie restrykcyjnych środków bez uciekania się do stanu alarmowego i zapowiedział, że zwróci się do premiera Pedro Sáncheza o pilne zwołanie Konferencji Prezydentów wspólnot.
Ze swojej strony doradca ds. zdrowia Verónica Casado powiedziała że ​​rząd regionalny nie powinien ponieść odpowiedzialności za niepowodzenie sądowe. Casado mówiła, że ten środek „nie był zły i wywarł znaczący wpływ” na „spadek liczby przypadków i śmiertelności”.
Inne wspólnoty autonomiczne takie jak Andaluzja czy Galicja, również opowiadały się za wprowadzeniem godziny policyjnej przed godziną 22:00, chociaż nie podjęły tego kroku.

Strona główna>>>>

Zapraszam do polubienia naszej strony na Facebooku: