Czy po 9 maja w Hiszpanii będą zamknięte granice niektórych terytoriów ? Oto wszystkie restrykcje, które ogłosiły Wspólnoty Autonomiczne

Wspólnoty autonomiczne czekają na zakończenie zebrania Międzyterytorialnej Rady Narodowego Systemu Zdrowia, która ma się odbyć dziś po południu aby dowiedzieć się o możliwych rozwiązaniach, które rząd może im dać w celu kontrolowania wirusa bez osłony stanu alarmowego.

Rząd od początku utrzymywał, że nie zamierza przedłużać stanu alarmowego, ponieważ wspólnoty dysponują „wystarczającymi narzędziami” do powstrzymania wirusa. Jest jednak kilka wspólnot wykazała swoją niechęć ponieważ bez stanu alarmowego, zmuszane będą poddania się ocenie sądów przed wprowadzeniem niektórych restrykcji.

Aby uniknąć powtórzenia się rozbieżności orzeczeń sądowych z zeszłego lata, rząd wykonawczy zatwierdził wczoraj królewski dekret z mocą ustawy, który pozwoli wspólnotom autonomicznym na odwoływanie się do Sądu Najwyższego, gdy sądy niższej instancji odmawiają im środków.

Oto, co w tej chwili ogłosiły niektóre wspólnoty autonomiczne:

Andaluzja
9 maja, gdy zakończy się stan alarmowy w Andaluzji zostanie zniesiona godzina policyjna i nastąpi stopniowe otwieranie działalności handlowej w dwóch fazach oraz będzie obowiązywało zamykanie granic miast za zgodą sądu z dużą liczbą zarażeń. Prezydent Andaluzji, Juanma Moreno, przedstawił w tą środę niektóre z głównych kierunków realizacji planu, który Zarząd zamierza wdrożyć w niedzielę, z którymi zamierza przeprowadzić „stopniową deeskalację” w regionie. Godzina policyjna zostaje usunięta, wraz ze stanem alarmowym, ponieważ utrzymanie jej było by bezprawne chociaż Sąd Najwyższy może ją zatwierdzić, Andaluzja uruchomiłaby ją tylko „gdyby zalecały to warunki epidemiologiczne” z powodu ponownego wybuchu epidemii we wspólnocie powodując ponowne wejscie do obszaru wysokiego ryzyka.

Aragon
Rząd Aragonii ogłosił również, że od 9 maja granice Wspólnoty zostaną otwarte i godzina policyjna zostanie usunięta, ale zachowane zostanie zamknięcie granic miejscowości w których obenie to obowiązuje . W najbliższych dniach nie planuje się podjęcia działań w Saragossie, potwierdzili podczas konferencji prasowej Doraca ds. Zdrowia Sira Repollés, oraz Doradca ds. Prezydencji i Stosunków Instytucjonalnych Mayte Pérez. Ale badają i oceniają inne obszary o szczególnych przypadkach. Utrzymane zostaną następujące restrykcje: zamknięcie działalności mało istotnej jest utrzymywane po godzinie 22:00 i maksymalna objętość tak jak dotychczas w całej Aragonii, z wyjątkiem obszarów zamkniętych. W piątek zostanie opublikowany dekret z ustawą z ograniczeniami i planowanymi ograniczeniami w zależności od poziomów alarmowych.




Castilla la Mancha
Prezydent Kastylii-La Manchy, Emiliano García-Page, opowiada się za utrzymaniem takich środków, jak noszenie maski i godziny policyjnej; Z tego powodu zamierza poprosić o konstytucyjny „parasol”, który pozwoli zachować ostrożną równowagę między ograniczeniami a rozluźnianiem, aby nie przechodzić „od stu do zera, czy od zera do stu”, ale przeprowadzić uporządkowaną deeskalacji. Jego doradca ds. Rozwoju, Nacho Hernando, dodał, że ma nadzieję, że na spotkaniu rząd Hiszpanii przedstawi rozwiązania, które pozwolą wspólnotom autonomicznym bez stanu alarmu podejmować decyzje służące powstrzymaniu ekspansji koronawirusa. Kastylia-La Mancha zażąda jednolitych kryteriów dla całego kraju. Kastylia-La Mancha zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Rządu w najbliższy czwartek i sobotę 8 maja w celu dostosowania środków zdrowotnych do nowych ram prawnych.



Kastylia i Leon
Przewodniczący Junta de Castilla y León, Alfonso Fernández Mañueco, oskarżył premiera Pedro Sánchez o zaniedbanie jego funkcji poprzez niezatwierdzanie „przepisów przejściowych” lub zatwierdzanie jakichkolwiek instrumentów służących wspólnotom, od 9 maja zniesiona zostanie godzina policyjna i zamknięcie terenu Wspólnoty. „Wczoraj rząd Hiszpanii nie zatwierdził żadnego środka, żadnego instrumentu, który mógłby służyć wspólnotom autonomicznym, jedyne, co zrobił, to udostępnienie kanału do odwołania się do Sądu Najwyższego, ale 9 maja stan alarmowy kończy się i Dodam, że 9 maja rozpocznie się ożywienie gospodarcze w Kastylii i León ”- zapewnił Fernández Mañueco.




Katalonia
Mówiła o tym również Katalonia. Pełniący obowiązki wiceprezydenta Generalitat, Pere Aragonès, ogłosił, że o północy z soboty na niedziele, 9 maja, wraz z końcem stanu alarmowego skończy się godzina policyjna i ograniczenia mobilności dla wjazdu i wyjazdu z Katalonii. W środę pierwszy zastępca burmistrza Barcelony, Jaume Collboni (PSC), poprosił Generalitat, aby „nie spekulowac na temat przedłużania stanu alarmu tylnymi drzwiami”, kiedy to w następną niedzielę 9 maja zostaje zakończony.

Wspólnota Autonomiczna Madrytu
Ze swojej strony Isabel Díaz Ayuso, zdobywczyni większości głosów w wyborach prezydenckich we Wspólnocie Madrytu, wykluczyła zamknięcie regionu po ustąpieniu stanu alarmowego 9 maja. „Musimy z tym skończyć, ponieważ nie ma sensu, gdy w domach są spotkania do trzeciej nad ranem, a bar na dole jest zamknięty” – powiedziała Ayuso podczas wywiadu dla Telecinco. „Myślę, że rząd przyspiesza terminy abyśmy prosili o stan alarmowy, o który nie zamierzam prosić ani zamykać Madrytu” – dodała. „Musimy dostosować się do restrykcji w znajdujących się ramach prawa, które mają na celu ograniczenie działalności komercyjnej lub nie, wszelkie środki ograniczające podstawowe prawa będą musiały być chronione przez sądy” – podsumowała.



Wspólnota Autonomiczna Walencji
Prezydent Wspólnoty Walencji, Ximo Puig, opowiada się za kontynuacją „rozważnej i stopniowej deeskalacji”, aby „dotrzeć w normalności do lata”; Generalitat zwróci się do Sądu Najwyższego o pozwolenie na utrzymanie godziny policyjnej, ale bardziej skróconej, chociaż decyzja o ograniczeniach zostanie podjęta pod koniec tygodnia zgodnie z wytycznymi CISNS.



Estremadura
Wiceprezes i doradca ds. Zdrowia i opieki społecznej Junta de Extremadura, José María Vergeles, uznał za „dobrą” decyzję przyjętą w ubiegły wtorek o „ujednoliceniu doktryny” Sądu Najwyższego po zakończeniu stanie alarmowego Covid- 19 w Hiszpanii. Podczas obchodów posiedzenia Rady Zarządzającej Junta de Extremadura w tę środę omówione zostaną „środki na rzecz poprawy życia ludzi”.




Galicia
Prezydent Galicji rozumie, że ewolucja epidemiologiczna tej wspólnocie pozwala na „przedłużenie harmonogramów i likwidacje godziny policyjnej, ale powtórzył, że jutro odbędzie się posiedzenie galicyjskiego komitetu klinicznego w celu przyjęcia „konkretnych środków”, które wejdą w życie „w ten weekend”.



Rioja
La Rioja zniesie w najbliższą niedzielę, 9 maja, zamknięcie obwodu wspólnoty autonomicznej i godzinę policyjną, a także wprowadzi nową „sygnalizację świetlną” ze wskaźnikami, które w razie potrzeby wprowadzą różne ograniczenia. Tłumaczyła to prezydent rządu regionalnego Concha Andreu, która zwróciła uwagę, że stan alarmowy „był parasolem prawnym”, a teraz muszą „przewidywać”. W tym celu „przyjmuje się system oparty na wskaźnikach”, częstość występowania w z ostatnich14 i 7 dniu. Jednak jak na razie szczególy tego systemu nie zostały wyjaśnione.



Nawarra
Rząd Nawarry uelastyczni środki zapobiegawcze wobec COVID-19 od 9 maja, gdy stan alarmowy ustąpi. W szczególności spośród nowości dotyczących obecnych środków, zniesione zostanie zamknięcie obwodu wspólnoty Foral, zaleca się ograniczenie spotkań w domach do maksymalnie sześciu osób (z wyjątkiem współmieszkańców) i do dwóch jednostek współmieszkających, przy czym przedłużone zostanie otwarcie ogródków lokali do 22. Nadal utrzymana będzie godzina policyjna między 23 a 6.



Kraj Basków
Ze swojej strony rząd baskijski jest „ostrożny” w odniesieniu do zmian prawnych zatwierdzonych przez Pedro Sáncheza, tak aby wspólnoty autonomiczne mogły odwołać się do Sądu Najwyższego od decyzji wydanych przez sądy niższej instancji w sprawie ograniczeń, które zatwierdzą do walki z COVID-19 i podtrzymuje zamiar zatwierdzenia własnego dekretu o utrzymaniu środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się pandemii „z wszelkimi możliwymi gwarancjami”.




Lehendakari, Iñigo Urkullu, odmówił w tę środę omówienia wszelkich szczegółów dekretu, który ustanowi ograniczenia, i potwierdził, że rząd baskijski przestrzega „odpowiednich formalności z Najwyższym Trybunałem Sprawiedliwości Kraju Basków. Lehendakakari odmówił podania szczegółów dotyczących ograniczeń zawartych w dekrecie, którego okres obowiązywania w Kraju Basków może wynosić od czterech do sześciu tygodni. Ponadto Urkullu zaprzeczył, że powiedział Miguelowi Ángelowi Revilli, że planuje zamknąć obwód Euskadi od 9 maja, jak zapewniał we wtorek prezydent Kantabrii, który przeprosił za „nieporozumienie”.


 Subskrybuj RSS
Subskrypcja bestselleru gratis
Wpisz swój adres e-mail:Subskrypcję obsługuje FeedBurner



Exit mobile version