El Piojo przestępca który uciekł ponad dwa miesiące temu z więzienia został złapany w Madrycie

Jonathan Moñiz Alcaide, 36-letni przestępca znany jako „El Piojo” (pchła), został wczoraj aresztowany o godzinie dziewiątej wieczorem przez Brygadę Policji Sądowej z kwatery głównej Madrytu. Niezwykle niebezpieczny kryminalista był poszukiwany po ucieczce z więzienia w Madrycie wraz ze swoim bratem Miguelem Angelem.
Do aresztowania doszło w Colonia Jardín w Latina, dzielnicy o skromnych zabudowaniach wzdłuż autostrady A-5, kiedy jechał kradzioną białą Alfą Romeo z wygiętymi tablicami rejestracyjnymi. Próbował uciec i staranował dwa radiowozy z komisariatu Usera-Villaverde oraz z XXI grupy Brygady Policji Sądowej, która dowodziła śledztwem. Pięciu oficerów zostało rannych. Nie zmienił swojego wyglądu, chociaż  miał zakrytą twarz. Niektóre źródła podały, że znajdował się w okolicy co najmniej od tygodnia. Miał pomoc osób ze swojego najbliższego otoczenia.
Źródła zajmujące się sprawą wskazywały, że przestępca najprawdopodobniej razem z bratem ukrywał się w jednym z domo w Villaverde blisko swojej rodzinnej dzielnicy. Podejrzewano, że szykowali poważny skok, aby następnie uciec z Hiszpanii.
Uciekli z więzienia Valdemoro (Madryt) 5 grudnia. Jest to pierwsza ucieczka z tego więzienia w prawie 30-letniej jego historii i jedna z nielicznych z hiszpańskich więzieni.
Najczęstszym sposobem ucieczki w Hiszpanii było wykorzystanie przepustki i nie powrócenie z niej do zakładu karnego. Trzeci brat klanu, Cruz Moñiz, również przebywa w areszcie, ale nie brał udziału w ucieczce. Ich zdjęcia i recenzje były rozpowszechniane przez posterunki policji, obawiano się, że przestępcy będą chcieli uciec do Portugalii w której maja kontakty.
Za jego poszukiwania odpowiadała Gwardia Cywilna i CNP, zgodnie z poleceniem sądu numer 7 w Valdemoro. Instytut Zbrojny szukał zbiegów w różnych domach, które mają ich krewni zarówno w rejonie Madrytu, jak i w Señorío de Illescas i Seseña (Toledo), ale nie było po nich śladu. W ciągu tych tygodni ich rodzina i najbliżsi znajomi byli poddani ciągłej obserwacji.
El Piojo ma na swojej liście ponad pięćdziesiąt raportów policyjnych od napadów po organizację przestępczą.

El Piojo, jego brat i trzeci więzień z modułu 9 Valdemoro, Adrián Muñoz i członek jego gangu, planowali ucieczkę od tygodni. Dorobili klucz typu wytrych, którym otworzyli zamek tak zwanej przechowalni bagażu, gdzie odpiłowali zardzewiałe kraty okna prowadzącego na dach więzienia.
Tego popołudnia spuścili się za pomocą związanych prześcieradeł i doszli do pierwszego muru o wysokości 7 metrów. Użyli kijów od mioteł (byli więźniami mało konfliktowymi i odpowiadali za administrację modułu), związanych torbami, które przyczepili do górnej części muru.
Dzięki doskonałej kondycji fizycznej w mniej niż dwadzieścia minut udało im się znaleźć po drugiej stronie muru i uciec. Ich kolega Adrian nie miał tyle szczęścia i został aresztowany, zanim zdążył wyjść na zewnątrz. Na zewnątrz czekali na nich koledzy w skradzionym Audi i od tamtej pory ślad po nich zaginął.

Zapraszam do polubienia naszej strony na Facebooku: