Kim jest Pablo Hasel – życiorys

Pablo Hasel raper który podzielił kraj i dał początek wielodniowym zamieszkom w całej Hiszpanii. Gdzie znajduje się granica wolności słowa? Czy ustanowienie takiej granicy jest wbrew demokracji? Te pytanie są sporem wielu partii politycznych.
Pablo Hasél jest to pseudonim artystyczny i tak naprawdę nazywa się Pablo Rivadulla Duró. Urodził się w hiszpańskim mieście Lérida (Lleida) 9 sierpnia 1988 roku. Zaczął używać pseudonimu Hasél w swoich pierwszych występach zainspirowany postacią z książki z opowiadaniami literatury arabskiej. Jest raperem i poetą o komunistycznych poglądach, czym chwali sie w swoich utworach.
W 2005 roku zadebiutował na undergroundowej scenie hiszpańskiego rapu demem ,,Esto no es paraíso” (To nie jest raj) chociaż dopiero dwa lata później ujrzały światło dzienne dwa jego albumy ,,Miedo y Asco en llerda” (Strach i obrzydzenie w Ilerda) i po następnych kilku miesiącach album ,,Trastorno tripolar” (Choroba trójbiegunowa).
Jest autorem książek: ,,Veinte poemas de odio y dos corazones” (Dwadzieścia wierszy nienawiści i dwa serca) oraz „Dos canallas a sueldo de la habana” („Dwóch łajdaków na pensji Hawany”) napisanych wspólnie z poetą Aitorem Cuervo.
Pierwszy raz został aresztowany w Lérida 4 października 2011 roku po nagraniu utworu ,,Democracia su puta madre” w którym wychwalał byłego sekretarza generalnego PCE(r) Manuela Péreza Martíneza, zwanego również „Towarzysz Arenas”. Manuel Pérez Martínez został skazany na 17 lat więzienia za przynależenie do grupy terrorystycznej GRAPO. Po zatrzymaniu Hasela i przeszukaniu jego posiadłości policja zarekwirowała jego twarde dyski i książki.
Wiadomość o jego aresztowaniu spowodowała, że portale społecznościowe wypełniły się wiadomościami o wsparciu dla rapera. Wielu artystów zaczęło zbierać podpisy za pośrednictwem platformy Actuable, żądając jego natychmiastowego uwolnienia.

Rankiem 5 listopada, po złożeniu zeznań przed sądem krajowym, został tymczasowo zwolniony bez kaucji, z obowiązkiem stawania się co dwa tygodnie przed sądem.
W 2014 r. Pablo Hasél został uznany za winnego i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za gloryfikowanie terroryzmu w treści tekstów swoich piosenek. Wrzucił na YouTube dziesięć skomponowanych przez siebie piosenek, w których wychwalał organizacje terrorystyczne takie jak: Resistencia Antifascista Primero de Octubre (GRAPO), Fracción del Ejército Rojo (RAF) i Terra Lliure i prosił aby powróciły.
W marcu 2017 r. prokuratura zażądała kolejnych pięciu lat więzienia które miały by być dodane do poprzednich dwóch za przestępstwa: „gloryfikowania terroryzmu”, „oszczerstwa i znieważania korony” oraz „oszczerstwa i znieważania instytucji państwowych”. Ostatecznie został skazany 2 marca 2018 roku na karę dwóch lat i jednego dnia więzienia oraz grzywnę w wysokości 24 300 euro.
Izba Kryminalna Sądu Krajowego uznała go za winnego zbrodni gloryfikowania terroryzmu i znieważania Korony i instytucji za jego komentarze i obelgi w sieciach społecznościowych.

W orzeczeniu czytamy, że publikacje Hásela zakładają „działanie skierowane przeciwko autorytetowi państwa w jego wielorakich formach, umniejszające i oczerniające je pojedynczo i razem, nawiązujące do potrzeby posunięcia się dalej w agresywnym zachowaniu, nawet z wykorzystaniem terroryzmu.
We wrześniu 2018 roku Izba Odwoławcza Krajowego Sądu Najwyższego zmniejszyła wyrok dla Pabla Hasela z dwóch lat i jednego dnia więzienia do dziewięciu miesięcy i jednego dnia za chwalenie organizacji ETA i GRAPO na Twitterze, biorąc pod uwagę, że organizacje te nie są już aktywne. Data poddania się karze nie została podana.
W 2018 roku Pablo Hasél opublikował “El interrogatorio del atardecer” („Przesłuchanie zachodu słońca”) i “La voz no puede encerrarse” („Głos nie może zamilknąć”. W roku 2019 wystąpił w wenezuelskim festiwalu Nicolasa Maduro “Hands Off Venezuela” (Ręce precz od Wenezueli), na granicy Wenezueli z Kolumbią, podczas którego sprzeciwiano się ingerencji innych krajów w politykę narodową.
28 stycznia 2021 r. wymiar sprawiedliwości dał Hasélowi dziesięć dni na dobrowolne wejście do więzienia, powiadamiając o tym jego prawnika. Drugiego lutego artysta został powiadomiony. Raper odmówił dobrowolnego poddania się karze i aby uniknąć aresztowania 15 lutego zabarykadował się na Uniwersytecie w Lleidzie wraz z grupą swoich zwolenników.
Następnego dnia Mozos de Escuadra weszli do siedziby rektoratu i przystąpili do aresztowania. Ponad 200 hiszpańskich artystów z różnych dyscyplin kulturowych podpisało manifest popierający wolność rapera na tydzień przed jego aresztowaniem. Sąd Krajowy odrzucił apel artystów biorąc pod uwagę jego poprzednie wyroki bo byłoby to absolutnie dyskryminujące w stosunku do innych przestępców.

Kilka dni później, 18 lutego 2021 roku, sąd w Léridzie potwierdził kolejny wyrok, w którym został skazany i wniósł apelację. Ten proces odbył się w styczniu 2020 r. w związku z wydarzeniami z października 2017 r., w których został skazany na dwa i pół roku więzienia za utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości i groźby wobec świadka.
 Subskrybuj RSS
Zapraszam do polubienia naszej strony na Facebooku:


Subskrypcja przez e-mail:

Wpisz swój adres e-mail:

Subskrypcję obsługuje FeedBurner