Hiszpania wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca

Nowa porażka w kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi. Hiszpania dołączyła w ten poniedziałek do dwudziestu krajów europejskich, które „zapobiegawczo” zawiesiły podawanie szczepionki AstraZeneca jako „środek ostrożności”, biorąc pod uwagę możliwość, że może ona być przyczyną jedenastu przypadków bardzo rzadkiej i poważnej zakrzepicy. Wstrzymanie zostało postanowione przez nadzwyczajną Międzyterytorialną Radę Zdrowia zwołaną wczoraj po południu w trybie pilnym przez Ministerstwo Zdrowia i ma natychmiastowe skutki.
Szczepienie tym preparatem zostaje wstrzymane przynajmniej na dwa tygodnie, gdy komisja oceniająca ds. nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii European Medicines Agency (EMA) przeanalizuje „nowe weekendowe przypadki zakrzepów”, czyli te, które wzbudziły alarm i reakcję łańcuchową wielu krajów.
Do ostatniego piątku wykryto 30 przypadków zakrzepicy dla pięciu milionów dawek podanych w Europie i Hiszpanii 3 przypadki na 800 000 dawek. Odsetek nie był niepokojący, ale podczas weekendu pojawił się bardzo rzadki i poważny rodzaj zakrzepicy mózgu po podaniu tego preparatu. „Jest ich bardzo niewiele, ale są bardzo znaczące” – twierdzi minister zdrowia Carolina Darias.
Ze wszystkich przypadków zatoru po szczepionce AstraZeneza w Europie zostało poddanych leczeniu 11 osób: 4 w Norwegii, 6 w Niemczech i 1 w Hiszpanii. W przypadku Hiszpanii osoba poszkodowana, która została przyjęta do szpitala w ciężkim stanie dochodzi do siebie. Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby w przypadku wystąpienia wymienionych objawów niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Są to zakrzepy, które występują w mózgowych zatokach żylnych i towarzyszy im wyraźny spadek liczby płytek krwi. Przejawia się silnym i uporczywym bólem głowy, który nie ustępuje po podaniu środków przeciwbólowych i zmienia się znacząco w pozycji leżącej.
Ten zator może również powodować zaburzenia widzenia lub inne uporczywe objawu neurologiczne. Wzbudziło to alarm, ponieważ oprócz tego, że jest bardzo rzadki, wywołuje podobny efekt jak covid na niektórych zarażonych. Z tego powodu uważa się za możliwe, że spowodowała to szczepionka i właśnie tego EMA będzie się starała dowiedzieć.
Forum – Hiszpania. Polskie firmy w Hiszpanii, ciekawostki, kulinaria, pytania i odpowiedzi, ciekawe miejsca, przydatne informacje itp. Zapraszamy do rejestracji
 Subskrybuj RSS
Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku:


Subskrypcja bestselleru przez e-mail:

Wpisz swój adres e-mail:

Subskrypcję obsługuje FeedBurner