Hiszpania ustanowiła specjalne restrykcje na czas Świąt Wielkanocnych

Podczas tegorocznej Wielkanocy w Hiszpanii nie będzie można przemieszczać się między wspólnotami autonomicznymi. Ministerstwo Zdrowia wraz ze wspólnotami autonomicznymi uzgodniło, że od 26 marca do 9 kwietnia będą zamknięte granice wszystkich wspólnot autonomicznych i godzina policyjna w tym okresie i w całej Hiszpanii będzie obowiązywała od 22:00 do 06:00. Wszystkie wspólnoty głosowały za wprowadzeniem tych ograniczeń z wyjątkiem Wspólnoty Autonomicznej Madrytu która była przeciw.
Z drugiej strony Komisja Zdrowia Publicznego wykluczyła dwie z siedmiu propozycji przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia w swoim projekcie. Jeden z nich wzbudził szczególne kontrowersje, ponieważ próbował zabronić studentom, którzy uczą się poza terenem swojej wspólnoty, powrotu do domu. Prezydent Galicji Alberto Núñez Feijóo wyraził w czwartek swój sprzeciw wobec takiego środka. „Nie rozważamy zakazu powrotu studentów galicyjskich, którzy mieszkają w Galicji. Wspólnota jest dla nich zawsze otwarta” – powiedział.
Inną propozycją Ministerstwa, która nie przeszła na głosowaniu, jest utrzymanie po Wielkanocy ograniczeń, które każda wspólnota autonomiczna zadekretowała dwa tygodnie wcześniej, niezależnie od ewolucji.
Jeśli chodzi o ograniczenia mobilności, Komisja Zdrowia Publicznego zgodziła się zamknąć wszystkie granice wspólnot między 26 marca a 9 kwietnia, to znaczy sześć dni przed Wielkim Czwartkiem i cztery dni po Poniedziałku Wielkanocnym, z wyjątkiem założeń, które dekret o stanie alarmowym wymienia jako wyjątki między innymi są to: udawanie się do miejsca zamieszkania, w celu podjęcia pracy lub opieki nad osobami pozostającymi na utrzymaniu.
W ten sam czwartek prezydent Madrytu Isabel Díaz Ayuso wyraziła swój sprzeciw wobec podjęcia takiego środka we Wspólnocie zapewniając, że nie zostało udowodnione, że zamknięcie terytoriów zmniejsza liczbę zakażeń. Wręcz przeciwnie, powiedziała Ayuso – wspólnoty, które wydały taki dekret kilka miesięcy temu, nie mogły zapobiec trzeciej fali.
Pomimo faktu, że Madryt był przeciwny zamknięciu granic wspólnoty, będzie musiał to zrobić, podobnie jak zastosować się do pozostałych ustanowionych środków. Minister zdrowia Carolina Darias zapewniła w środę, że szuka jednomyślnego porozumienia, które ostatecznie nie zostało osiągnięte, ale także ostrzegła, że ​​porozumienie Rady Międzyterytorialnej będzie „obowiązkowe” dla wszystkich wspólnot.
Inne punkty planu wielkanocnego, które zostały uzgodnione w ten czwartek, są to: „masowe wydarzenia obejmujące aglomerację lub koncentrację” nie będą mogły mieć miejsca. Wydarzenia, które mają miejsce w zamkniętych przestrzeniach, muszą być zgodne z zasadami dotyczącymi maksymalnej pojemności jakie każda wspólnota ustaliła.
Jeśli chodzi o spotkania w przestrzeni publicznej lub prywatnej na Wielkanoc to będą one ograniczone do czterech osób zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz.
 Subskrybuj RSS
Zapraszam do polubienia naszej strony na Facebooku:


Subskrypcja bestselleru przez e-mail:

Wpisz swój adres e-mail:

Subskrypcję obsługuje FeedBurner