Hiszpania nie zaszczepi szczepionką AstraZeneca osób powyżej 55 lat

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło szczepionkę AstraZeneca przeciwko koronawirusowi dla osób w wieku od 18 do 55 lat. Tym samym wykluczyła przyznanie jej starszej populacji, tak jak to uczyniły już inne kraje Unii Europejskiej, takie jak Niemcy czy Francja.
Nowa grupa wiekowa to kolejny krok dla Komisji Zdrowia Publicznego, która już w środę uzgodniła, że ​​osoby powyżej 80 roku życia powinny otrzymywać wyłącznie szczepionki oparte na informacyjnym RNA, czyli szczepionki firmy Pfizer-BioNTech i Moderna, które okazały się bardziej skuteczne w badaniach klinicznych niż AstraZeneca.
Na razie, ponieważ pierwsze dawki brytyjskiej szczepionki zaczną napływać w ten weekend, Komisja Zdrowia Publicznego Międzyterytorialnej Rady Krajowego Systemu Zdrowia postanowiła przydzielić je aktywnym pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej, którzy nie należą do tych w pierwszej linii i którzy nie są w grupach 2 i 3 planu szczepień.
Hiszpania otrzyma w lutym tego roku około czterech milionów dawek trzech szczepionek przeciwko COVID-19 zatwierdzonych do tej pory przez EMA, które pozwolą na zaszczepienie dwóch milionów ludzi, czyli około 4% hiszpańskiej populacji.
Będzie do 1 810 575 dawek szczepionki AstraZeneca, a także 1 779 579 szczepionki Pfizer / BioNTech – do której w marcu zostanie dodana kolejna partia 2 750 040 – i 412 000 dawek Moderna.
Strategia szczepień dwoma szczepionkami informacyjnym RNA była bardzo jasna, pojawiły się wątpliwości w przypadku niedawno zatwierdzonej szczepionki Oxford / AstraZeneca. Oprócz tego, że wykazana skuteczność jest znacznie niższa, w badaniach klinicznych nie była testowana w starszych grupach wiekowych. Nie oznacza to, że preparat budzi poważne wątpliwości co do jego skuteczności lub bezpieczeństwa, ale że wobec braku danych hiszpańskie władze ds. Zdrowia zdecydowały się działać ostrożnie.
Dyrektor Centrum Koordynacji Alarmów Zdrowotnych i Sytuacji Nadzwyczajnych (CCAES), Fernando Simón, zwrócił w zeszły poniedziałek uwagę, że jest „bardzo możliwe”, że jest ona zalecana tylko młodszym grupom ze względu na brak testów przeprowadzonych na osobach starszych.
Z informacji, które posiadamy do tej pory, nie przeprowadzono badań klinicznych na osobach w wieku powyżej 55 lat, a więc jest wskazane podanie grupom wiekowym w których były przeprowadzane testy kliniczne – wyjaśnił.
Zdaniem Simóna podejmowana jest próba znalezienia „wspólnego kryterium” wśród krajów Unii Europejskiej. W rzeczywistości, odkąd lek AstraZeneca został dopuszczony do obiegu w ubiegły piątek przez Komisję Europejską, kilka krajów już zaleciło, aby nie podawać go tej grupie populacji. Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: