Hiszpania – najzimniejsza noc od 20 lat

Temperatury w Hiszpanii zeszłej nocy zarejestrowały rekordy poniżej zera po przejściu niżu Filomena, który pozostawił obfite opady śniegu prawie w całym kraju. Według danych Państwowej Agencji Meteorologicznej (Aemet), miasto Bello w Teruel zarejestrowało najniższą minimalną temperaturę w całej Hiszpanii, wynoszącą 25,4 stopnia poniżej zera a w Molina de Aragón (Guadalajara) było  25, 2 stopnie poniżej zera.
Teruel to prowincja w której odnotowaano tej nocy najniższe temperatury w miastach Santa Eulalia del Campo, Calamocha i stolicy Teruel termometry spadły odpowiednio do -23, -21,3 i -21 stopni.
Prowincja Saragossa zarejestrowała również chłodny poranek, z temperaturą  18,5 stopnia poniżej zera w Daroca i -18 stopni w Alhama de Aragón.

Inne znacząco niskie rekordy termiczne odnotowano w Sigüenza (Guadalajara), z -16,8 stopni, następnie Puerto del Pico (Ávila) z -16,4 i Cuéllar (Segovia) z -16,1 stopnia. W Toledo lokalny rekord został pobity z -12,5 stopni. W Madrycie w Barajas temperatura spadła do -13 stopni. W parku Retiro słupek rtęci spadł do -7 stopni, a Pozuelo de Alarcón osiągnął -12 stopni.
Noc z poniedziałku na wtorek była najchłodniejszą w Hiszpanii od 20 lat. Niskie temperatury są wynikiem połączenia dwóch czynników, które stworzyły burzę śnieżną na Półwyspie: najpierw przejście niżu Filomena, która pozostawiła połowę kraju pokrytą śniegiem, a następnie nadejście fali zimna napędzanej przez antycyklon atlantycki.
W strefie  ryzyka spowodowanego niskimi temperaturami znajdą się następujące prowincje: w strefie czerwonej (skrajne ryzyko): Teruel, Saragossa, Ávila, Burgos, Segovia, Soria, Albacete, Cuenca, Guadalajara, Toledo i Madryt; w strefie pomarańczowej (znaczne ryzyko): Kantabria, Salamanca, Ciudad Real, Barcelona, ​​Girona, Lleida, Orense, Castellón i Walencja; w strefie żółtej (ryzyko): Almería, Kadyks, Kordoba, Granada, Huelva, Jaén, Sewilla, Huesca, León, Palencia, Valladolid, Zamora, Cáceres, Badajoz, Lugo, A Coruña, Murcia, La Rioja i Alicante.

Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: