Dodatek do emerytury za każde dziecko

Hiszpański rząd zmodyfikował we wtorek dodatek do emerytury wprowadzając nowy system oparty na kryteriach, które będą korzystne zwłaszcza dla kobiet i o który będzie można się ubiegać już od pierwszego dziecka, a nie od drugiego, jak było dotychczas. W momencie przejścia na emeryturę dodatek do emerytury będzie wynosił stałą kwotę 378 euro rocznie za każde dziecko i maksymalnie do czterech.
Jak wyjaśnił na zakończenie Rady Ministrów Minister ds. Integracji i Zabezpieczenia Społecznego José Luis Escrivá, modyfikacja próbuje zlikwidować różnice między płciami, które są również zauważalne w emeryturach, ponieważ obecnie  emerytury mężczyzn są wyższe o 30 procent od tych, które pobierają kobiety. Zatwierdzony we wtorek system będzie obowiązywał do momentu zmniejszenia różnicy do 5%, a jego szacunkowy koszt na ten rok wyniesie 700 mln euro, który „będzie z czasem wzrastał” – powiedział minister.
Ponadto stara się skorygować fakt, że obecnie mężczyźni i kobiety mogą w równym stopniu korzystać z tego dodatku za posiadanie dzieci, podczas gdy jasno wynika, że ​​z badania danych o dochodach obojga, to kobiety są bardziej pokrzywdzone co odbija się na ich emeryturach. „W ciągu dwóch lat po poczęciu dziecka pensja kobiet spada, co z biegiem lat prowadzi do niższej emerytury” – wyjaśnia Escrivá.
Zgodnie z zatwierdzonym we wtorek dekretem, aby wystąpić o dodatek do emerytury, należy udowodnić, że w ciągu dwóch lat od urodzenia dziecka nastąpiły negatywne zmiany w karierze zawodowej. Ponadto, jeśli dwoje rodziców udowodni straty lub jeśli żadne z nich tego nie zrobi, prawo zostanie przyznane matce.
Oprócz priorytetowego traktowania kobiet nowy system sprawi, że kobiety będą beneficjentami pierwszego dziecka w przeciwieństwie do obecnego prawa kiedy pobierało się dodatek od drugiego dziecka. Według Escrivá zmiana ta zapewni dostęp do tego dodatku prawie 30 tysiącom kobiet więcej w 2021 roku. Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: