Aresztowany dżihadysta w Madrycie

Gwardia Cywilna zatrzymała w Madrycie domniemanego członka Państwa Islamskiego, który miał bardzo radykalne poglądy i został uznany za zagrożenie przez śledczych, którzy współpracowali z Europolem aby zapobiec możliwemu atakowi terrorystycznemu. Dyrekcja Generalna Gwardii Cywilnej poinformowała w piątek 02.10.2020 r., że operacją kierował Sąd Śledczy nr 3 Sądu Krajowego i była ona opracowywana wspólnie z Europolem, do czasu aresztowania i umieszczenia w więzieniu obywatela Algierii, którego dotyczy postępowanie.
Zatrzymany posiadał instrukcje opracowane przez Daesh do produkcji artefaktów i używania broni, wykazywał duże zainteresowanie bronią i technikami walki. Posiadał sfałszowany dokumenty tożsamości z wielu krajów co ułatwiało mu poruszanie się po świecie.  Z różnych początkowo postawionych hipotez policyjnych wiadomo było, że jego  działalność w Internecie w pełni odpowiada strategii opracowanej przez Państwo Islamskie poprzez  aparat propagandowy rekrutował  ochotników do ataków terrorystycznych.
Gwardia Cywilna podkreśla, że ​​ten rodzaj terroryzmu jest obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed siłami bezpieczeństwa ze względu na duże trudności w wykrywaniu wczesnych procesów radykalizacji, które mogą doprowadzić do ataku terrorystycznego.
Od podniesienia do poziomu 4 alarmu antyterrorystycznego 26 czerwca 2015 r. , który Gwardia Cywilna wzmocniła wszystkie grupy operacyjne i linie śledcze związane z zagrożeniem terrorystycznym, skupiając się na osobach będących w procesie radykalizacji. Wzmocnienie to nasiliło się na początku pandemii ze względu na możliwość wykorzystania przez Państwa Islamskie lub inną organizację terrorystyczną sytuacji epidemiologicznej jako mnożnika skutków ataku.

Polub nas na Facebooku:

Inne ciekawe Artykuły: