Antonio Troitiño były członek ETA został warunkowo zwolniony z więzienia z powodu ciężkiej choroby

Historyczny członek ETA Antonio Troitiño opuścił w piątek więzienie Madryt VII (Estremera), w którym odbywał karę, został warunkowo zwolniony z powodu ciężkiej choroby, na którą cierpi, poinformowało stowarzyszenie rodzin więźniów ETA Etxerat i potwierdził to zakład penitencjarny.
Ostateczne zwolnienie Troitiño nastąpiło po uprawomocnieniu się postanowienia Sądu Nadzoru Penitencjarnego przy Krajowym Sądzie, który przyznał mu warunkowe zwolnienie 26 stycznia. Historyczny członek ETA został po raz ostatni skazany w marcu 2018 roku na 5 lat, 11 miesięcy i 29 dni więzienia za ponowne dołączenie do ETA po omyłkowym zwolnieniu w 2011 roku i ucieczce do Londynu, skąd został poddany ekstradycji w maju 2017 roku.
Jak donosi Etxerat, Troitiño wyjechał dziś rano i już podróżuje w kierunku Kraju Basków, gdzie nie może być przedmiotem hołdu, zgodnie z warunkami nałożonymi przez sąd na jego zwolnienie. Więzień 10 dni temu zrezygnował z otrzymywanej chemioterapii, ponieważ jej przeprowadzenie w więzieniu było niewykonalne „na poziomie psychicznym i fizycznym”.
W rzeczywistości postanowienie sądu, które przyznaje mu tymczasowe zwolnienie twierdzi, że zwolnienie ma na celu ułatwienie leczenia wymaganego z powodu raka, na który cierpi więzień, co podkreśla jego „niskie zagrożenie” i „trudności w popełnieniu przestępstwa” ze względu na jego stan zdrowia.
Odtąd Troitiño musi stawać się co piętnaście dnina posterunku policji, również nie będzie mógł opuścić prowincji, w której zamieszkuje i ma zakaz „uczestniczenia w jakimkolwiek akcie publicznym odbywającym na jego cześć lub na cześć innych członków organizacji terrorystycznej ETA ”, poza tym nie może udzielać wywiadów, oświadczeń lub występować w mediach, są to niektóre z warunków określone przez sąd.

Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: