Kompletny Przewodnik turystyczny po Huesca

Udostępnij

5
(21)

La Iglesia de San Lorenzo

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki barokowej i chcesz poznać najważniejszego patrona Huesca, to Iglesia de San Lorenzo, czyli Kościół św. Wawrzyńca, jest miejscem, które musisz odwiedzić. Kościół ten został zbudowany w XVII wieku na miejscu dawnego kościoła romańskiego, który był poświęcony św. Wawrzyńcowi, diakonowi i męczennikowi, który urodził się w Huesca w III wieku i który zginął na ruszcie w Rzymie w 258 roku. Jest miejscem kultu i pielgrzymek dla wielu wiernych, zwłaszcza w dniu 10 sierpnia, kiedy obchodzona jest fiesta de San Lorenzo, czyli święto św. Wawrzyńca, które jest największą i najbardziej radosną imprezą w mieście.
Ma imponującą fasadę, która jest ozdobiona kolumnami, pilastrami, niszami i rzeźbami, przedstawiającymi sceny z życia i męczeństwa św. Wawrzyńca. Na szczycie fasady znajduje się figura św. Wawrzyńca, trzymającego ruszt, na którym został spalony, a po bokach znajdują się figury św. Piotra i św. Pawła, patronów Rzymu, gdzie św. Wawrzyńce zginął. Nad fasadą wznosi się wysoka wieża, która ma cztery kondygnacje i jest zwieńczona kopułą. Wieża jest widoczna z różnych punktów miasta i jest jednym z symboli Huesca.
Wnętrze kościoła ma jedną nawę z kaplicami bocznymi i prezbiterium z ołtarzem głównym. Wnętrze jest bogato zdobione stiukiem, marmurem, złotem i obrazami, tworzącymi harmonijną i efektowną kompozycję barokową. Wśród najcenniejszych elementów wnętrza można wymienić:

    • El Camarín de San Lorenzo, czyli Kaplicę św. Wawrzyńca, która jest umieszczona za ołtarzem głównym i która jest miejscem, gdzie przechowywana jest relikwia św. Wawrzyńca, czyli fragment jego czaszki. Kaplica ma okrągły kształt i jest ozdobiona malowidłami, przedstawiającymi sceny z życia i męczeństwa św. Wawrzyńca, a także postacie innych świętych i aniołów. W centrum kaplicy znajduje się srebrna urna, w której znajduje się relikwia, otoczona przez srebrne figury czterech ewangelistów. Kaplica ta jest otwarta dla zwiedzających tylko w dniu 10 sierpnia, kiedy wierni mogą oddać cześć relikwii i poprosić o wstawiennictwo św. Wawrzyńca.
  • El Retablo Mayor, czyli Retabulum Główne, które jest dziełem rzeźbiarza José Ramíreza de Arellano i malarza Vicente Berdusán, wykonanym w latach 1691-1694. Retabulum ma trzy kondygnacje i pięć ośrodków, na których przedstawiono sceny z życia i męczeństwa św. Wawrzyńca, a także postacie innych świętych i aniołów. Jest wykonane z drewna i pokryte polichromią i złotem, tworząc efektowny kontrast z białymi ścianami kościoła.
  • La Capilla del Santo Cristo, czyli Kaplica Świętego Chrystusa, jest położona po prawej stronie nawy i  poświęcona krucyfiksowi z XV wieku, który jest uważany za cudowny i czczony przez wiernych jako Santo Cristo de los Milagros, czyli Święty Chrystus Cudów. Krucyfiks ma naturalistyczne i dramatyczne przedstawienie cierpienia Chrystusa na krzyżu, co wzmacnia jego ekspresję. W kaplicy  znajduje się także obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII wieku, który jest otoczony kultem przez wiernych jako Virgen de la Alegría, czyli Matka Boża Radości.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 21

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij