Kompletny Przewodnik turystyczny po Huesca

Udostępnij

5
(21)

Museo de Huesca

Jeśli chcesz poznać historię i kulturę Huesca i jego okolic, nie możesz przegapić wizyty w Museo de Huesca, czyli Muzeum Huesca. Muzeum  zostało założone w 1873 roku dzięki staraniom artysty i historyka sztuki Valentína Carderery, który zgromadził bogatą kolekcję dzieł pochodzących z zabytkowych kościołów i klasztorów, które zostały znacjonalizowane po desamortyzacji Mendizábala w 1835 roku. Muzeum  jest własnością państwa, ale zarządzane jest przez wspólnotę autonomiczną Aragonii. Mieści się w dwóch zabytkowych budynkach: dawnym Uniwersytecie Sertoriańskim z XVII wieku i sąsiadującym z nim Pałacu Królów Aragońskich z XII wieku.
Jest podzielone na dwie sekcje: archeologię i sztukę piękną, które obejmują okres od prehistorii do XX wieku. W sekcji archeologicznej można zobaczyć różne przedmioty i zabytki, które świadczą o obecności i rozwoju różnych cywilizacji, które zamieszkiwały te ziemie, takich jak Iberowie, Rzymianie, Wizygoci, Maurowie, Żydzi i Chrześcijanie. Niektóre z najciekawszych eksponatów to:

  • Stela z Coscojuela de Fantova, kamienna płyta z VI wieku p.n.e., na której wyryto inskrypcję w języku iberyjskim, będącą jednym z najstarszych zapisów tego języka.
  • Sarkofag z Almudévar, kamienny sarkofag z III wieku n.e., na którym przedstawiono sceny z życia zmarłego, związane z jego pracą i hobby, takie jak polowanie, rybołówstwo, muzyka i taniec.
 • Płyta z Tamarite de Litera, marmurowa płyta z VI wieku n.e., na której wyryto inskrypcję w języku łacińskim, będącą jednym z najstarszych świadectw chrześcijaństwa w Aragonii.
 • Złota bransoleta z Alquézar, złota bransoleta z VII wieku n.e., ozdobiona filigranem i granatami, będąca przykładem wysokiej jakości złotnictwa wizygockiego.
 • Naczynia ceramiczne z Almohad, naczynia ceramiczne z XII-XIII wieku n.e., wykonane w technice ataurique, charakterystycznej dla sztuki muzułmańskiej, która polega na tworzeniu geometrycznych i roślinnych wzorów.

W sekcji sztuki pięknej można podziwiać różne dzieła malarskie, rzeźbiarskie, graficzne i fotograficzne, które przedstawiają ewolucję sztuki w Huesca i Aragonii od średniowiecza do współczesności. Niektóre z najważniejszych dzieł to:

 • Ołtarz z Bierge, drewniany ołtarz z XIII wieku, pokryty polichromią i złotem, na którym przedstawiono sceny z życia Maryi i Chrystusa, a także postacie świętych i aniołów, będący przykładem sztuki romańskiej.
 • Retabulum z Liesa, drewniany retabulum z XV wieku, pokryty polichromią i złotem, na którym przedstawiono sceny z pasji Chrystusa, a także postacie świętych i aniołów, będący przykładem sztuki gotyckiej.
 • Portret Ferdynanda II Katolickiego, olejny portret na płótnie z XVI wieku, przedstawiający króla Aragonii i Kastylii w stroju ceremonialnym, trzymającego berło i jabłko królewskie, będący przykładem sztuki renesansowej.
 • Autoportret Francisca de Goya, olejny autoportret na płótnie z XVIII wieku, przedstawiający znanego malarza urodzonego w Fuendetodos, w pobliżu Huesca, ubranego w czarny kaftan i kapelusz, trzymającego paletę i pędzle, będący przykładem sztuki oświeceniowej.
 • Pejzaż z Huesca, akwarela na papierze z XIX wieku, przedstawiająca widok miasta z perspektywy wzgórza, na którym znajduje się zamek, będąca przykładem sztuki romantycznej.

Muzeum Huesca jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do soboty, z wyjątkiem poniedziałków i dni świątecznych. Godziny otwarcia są różne w zależności od pory roku. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Muzeum organizuje także różne warsztaty, konferencje i inne wydarzenia kulturalne.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 21

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij