Poszukiwanie skarbów w Hiszpanii: Historie odkrywców i poszukiwaczy skarbów

Udostępnij

5
(2)

Hiszpania jest krajem o bogatej i zróżnicowanej historii, która kryje w sobie wiele tajemnic i zagadek. Od czasów starożytnych, przez epokę kolonialną, po czasy współczesne, Hiszpania była miejscem, gdzie można było znaleźć skarby o niezwykłej wartości i znaczeniu. Niektóre z nich zostały odkryte przez przypadkowych znalazców, inni przez zawodowych poszukiwaczy, a jeszcze inni przez naukowców i badaczy. W tym artykule przedstawimy kilka najciekawszych historii związanych z poszukiwaniem skarbów w Hiszpanii.Skarb z galeonu San José

Jednym z największych i najbardziej poszukiwanych skarbów w historii jest ładunek z galeonu San José, który zatonął w 1708 roku podczas bitwy morskiej między Hiszpanią a Anglią u wybrzeży Kolumbii. Na pokładzie znajdowało się około 11 milionów złotych monet, srebra, biżuterii, porcelany i innych kosztowności, które miały być przewiezione do Hiszpanii z jej kolonii w Ameryce. Wartość skarbu szacuje się na około 15 miliardów dolarów.
Przez ponad 300 lat wrak galeonu był nieuchwytny dla wielu poszukiwaczy, którzy próbowali go odnaleźć i wydobyć. Dopiero w 2015 roku kolumbijskie władze ogłosiły, że udało im się zlokalizować i zidentyfikować San José za pomocą specjalistycznego sprzętu podwodnego. Jednak wydobycie skarbu nie jest takie proste, jak się wydaje. Po pierwsze, trzeba rozwiązać spór prawny między Kolumbią a Hiszpanią, która uważa się za właściciela galeonu i jego ładunku. Po drugie, trzeba chronić wrak przed kłusownikami i piratami, którzy mogliby próbować go splądrować. Po trzecie, trzeba zapewnić odpowiednie warunki konserwacji i prezentacji skarbu, który jest częścią światowego dziedzictwa kulturowego.

Skarby z czasów prekolumbijskich

Innym źródłem skarbów w Hiszpanii są przedmioty pochodzące z czasów prekolumbijskich, czyli z okresu przed przybyciem Europejczyków do Ameryki. Są to głównie złote i srebrne ozdoby, figurki, maski, naczynia i inne artefakty, które należały do różnych kultur i cywilizacji, takich jak Majowie, Aztekowie, Inkowie czy Toltekowie. Te niezwykłe dzieła sztuki i rzemiosła świadczą o wysokim poziomie rozwoju i wiedzy tych ludów, a także o ich wierzeniach i tradycjach.

Wiele z tych skarbów trafiło do Hiszpanii w wyniku podboju i kolonizacji Ameryki przez Hiszpanów, którzy grabili i wywozili bogactwa z Nowego Świata. Niektóre z nich zostały ofiarowane hiszpańskim królom i arystokratom, inne trafiły do kościołów i klasztorów, a jeszcze inne do prywatnych kolekcji i muzeów. Jednak nie wszystkie skarby dotarły do Hiszpanii. Niektóre z nich zostały utracone lub zatopione w drodze, a inne zostały ukryte lub zakopane przez tubylców, którzy chcieli ochronić swoje dziedzictwo przed najeźdźcami.
Jednym z najbardziej znanych przykładów skarbów z czasów prekolumbijskich, które zostały zwrócone do swojego kraju pochodzenia, jest tzw. Skarb z Quimbayi. Jest to zbiór ponad 100 złotych przedmiotów, takich jak naszyjniki, bransolety, kolczyki, pierścienie, figurki i naczynia, które należały do kultury Quimbaya, zamieszkującej tereny dzisiejszej Kolumbii między VII a XVI wiekiem. Skarb ten został odkryty w 1890 roku przez francuskiego inżyniera i kolekcjonera Émile’a Hardouina, który wykupił go od miejscowych chłopów. W 1892 roku Hardouin ofiarował skarb królowi Hiszpanii Alfonsowi XIII, który umieścił go w Muzeum Archeologicznym Narodowym w Madrycie. W 2017 roku, po wielu latach negocjacji i starań, skarb został zwrócony Kolumbii i wystawiony w Muzeum Złota w Bogocie.

Skarby z czasów starożytnych

Hiszpania jest również krajem o bogatej historii starożytnej, która sięga czasów fenickich, greckich, kartagińskich, rzymskich, wizygockich i arabskich. Wiele z tych kultur pozostawiło po sobie ślady w postaci budowli, napisów, monet, biżuterii, rzeźb i innych zabytków, które są nieocenionym źródłem informacji i wiedzy o przeszłości. Niektóre z tych zabytków zostały odkryte przez archeologów i badaczy, inne przez amatorów i hobbystów, a jeszcze inne przez przypadkowych znalazców.
Jednym z najciekawszych przypadków odkrycia skarbu z czasów starożytnych jest historia Marcela i Isabeli, małżeństwa z miasteczka Tomares w Andaluzji, które w 2016 roku znalazło ponad 19 tysięcy rzymskich monet z IV i V wieku naszej ery. Marcel i Isabela pracowali jako robotnicy budowlani i podczas kopania rowu natrafili na gliniane naczynie pełne monet. Zawiadomili o tym swojego szefa, który wezwał policję i archeologów. Okazało się, że monety były częścią większego skarbu, który został ukryty lub zakopany przez nieznanych ludzi w czasach kryzysu i niepokojów w Imperium Rzymskim. Monety były wykonane ze srebra i brązu i przedstawiały wizerunki cesarzy, takich jak Konstantyn I Wielki, Konstancjusz II, Magnencjusz, Decencjusz, Walentynian I, Walens i innych. Skarb z Tomares jest jednym z największych i najważniejszych znalezisk monetarnych z epoki rzymskiej w Hiszpanii i Europie.
Poszukiwanie skarbów w Hiszpanii jest fascynującą i pasjonującą przygodą, która może przynieść nie tylko materialne korzyści, ale także intelektualne i emocjonalne. Hiszpania jest krajem, który skrywa wiele sekretów i niespodzianek, które czekają na odkrycie przez ciekawych i odważnych ludzi. Jednak poszukiwanie skarbów nie jest tylko zabawą i rozrywką. Jest to także odpowiedzialność i obowiązek wobec historii i kultury, które należy szanować i chronić.

Zachęcamy, również do czytania innych artykułów na naszej stronie i przewodników po hiszpańskich miastach.


Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Ciebie interesujący.  Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami z Hiszpanii, zapraszamy do polubienia naszej strony: Hiszpania-Wiadomości. Jeśli uważasz, że nasz artykuł jest wart podzielenia się z innymi, zachęcamy do udostępnienia go w mediach społecznościowych za pomocą przycisków, które znajdują się pod artykułem. Dziękujemy za uwagę i do zobaczenia wkrótce!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij