Kompletny Przewodnik turystyczny po Huesca

Udostępnij

5
(21)

Fiesta San Lorenzo

Fiesta San Lorenzo to główne święto patronalne Hueski, które jest obchodzone na cześć św. Wawrzyńca, patrona miasta. Odbywa się od 9 do 15 sierpnia i jest uważane za jedne z najpiękniejszych i najbardziej żywiołowych w Hiszpanii. Zostało uznane za Święto o Znaczeniu Turystycznym Narodowym.
Fiesta San Lorenzo ma swoje korzenie w średniowieczu, kiedy to miasto otrzymało relikwie św. Wawrzyńca od króla Alfonsa I Zdobywcy. Ten święty  był diakonem i męczennikiem, który zginął spalony na stosie w Rzymie w 258 roku. Jego śmierć miała miejsce 10 sierpnia, co jest dniem jego wspomnienia liturgicznego. Od tego czasu Huesca czci jego pamięć i prosi o jego wstawiennictwo.

Ta uroczystość ma wiele symboli i tradycji, które nadają jej charakter i kolor. Najbardziej charakterystycznym symbolem jest albahaca, czyli bazylia, która jest rośliną związaną ze św. Wawrzyńcem. Ludzie kupują doniczki z bazylią i ozdabiają je wstążkami i kwiatami. Następnie niosą je do kościoła św. Wawrzyńca, gdzie są poświęcone i umieszczane na ołtarzu. Bazylia ma zapewniać zdrowie i szczęście przez cały rok.
Innym symbolem są kolory biały i zielony, które są barwami św. Wawrzyńca. Ludzie ubierają się w te kolory i noszą pañoletas, czyli chusty, które są wiązane na szyi. Te chusty są również używane do tańczenia jota, czyli tradycyjnego tańca aragońskiego, który jest nieodłącznym elementem fiesty. Jota jest tańczona przez ludzi w strojach regionalnych, a także przez grupy folklorystyczne, takie jak Danzantes de Huesca, czyli tancerze, którzy wykonują starożytne tańce z mieczami, kijami, wstążkami i degollau.

Fiesta San Lorenzo ma bogaty i zróżnicowany program, który oferuje rozrywkę dla wszystkich gustów i wieków. Program zaczyna się 9 sierpnia o godzinie 12:00, kiedy to z balkonu ratusza zostaje wystrzelony chupinazo, czyli fajerwerk, który daje sygnał do rozpoczęcia święta. Następnie odbywa się cabalgata, czyli parada, w której biorą udział peñas, czyli stowarzyszenia, które organizują różne aktywności i imprezy. Peñas są bardzo ważną częścią fiesty, ponieważ tworzą atmosferę zabawy i braterstwa.
Fiesta San Lorenzo to niezapomniane doświadczenie, które pozwala poznać i podzielić się radością i wiarą ludzi Hueski. To święto, które łączy tradycję i nowoczesność, religijność i świeckość, szacunek i tolerancję. To święto, które zaprasza do uczestnictwa i integracji.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 21

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij