Kompletny Przewodnik turystyczny po Huesca

Udostępnij

5
(21)

Monasterio de San Pedro el Viejo

Nieopodal katedry Huesca znajduje się inny zabytek o wielkim znaczeniu historycznym i artystycznym: Monasterio de San Pedro el Viejo, czyli klasztor św. Piotra Starego. Jest to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych zespołów romańskich w Hiszpanii, który został uznany za Pomnik Narodowy w 1885 roku. Klasztor powstał w XII wieku na miejscu wcześniejszej świątyni, która była używana przez chrześcijan w okresie muzułmańskim. W klasztorze spoczywają szczątki dwóch królów Aragonii: Alfonsa I Zdobywcy i Ramira II Mnicha, którzy odegrali ważną rolę w historii regionu.

Zwiedzanie klasztoru zaczyna się od kościoła, który ma trzy nawy z półkolistymi absydami. Wnętrze jest skromne i surowe, zgodnie z duchem zakonu benedyktyńskiego, który tu się osiedlił. Na uwagę zasługuje cimborrio, czyli wieża nad skrzyżowaniem naw, która ma ośmiokątny kształt i jest ozdobiona arkadami i fryzem z motywami roślinnymi. Cimborrio jest przykładem wpływu sztuki muzułmańskiej na architekturę romańską. W kościele znajdują się także dwa ołtarze boczne z XVII wieku, poświęcone Matce Bożej z Góry Karmel i św. Benedyktowi.
Następnie przechodzi się do krużganka, który jest prawdziwą perłą klasztoru. Ma on cztery galerie z arkadami wspartymi na podwójnych kolumnach z kapitelami. Kapitele są bogato rzeźbione i przedstawiają sceny biblijne, mitologiczne, historyczne i fantastyczne. Można tu zobaczyć m.in. stworzenie świata, grzech pierworodny, ofiarę Abrahama, walkę Dawida z Goliatem, ucieczkę z Troi, syreny, centaury, smoki i inne stworzenia. Kapitele są dziełem anonimowych mistrzów, którzy wykazali się dużą inwencją i umiejętnością. Krużganek jest miejscem ciszy i kontemplacji, gdzie można podziwiać piękno sztuki romańskiej.
Przy krużganku znajduje się kaplica św. Bartłomieja, która pełni funkcję panteonu królewskiego. W niej znajdują się dwa sarkofagi z XIII wieku, w których spoczywają królowie Alfons I i Ramir II. Sarkofagi są wykonane z kamienia i mają prostą formę, bez żadnej dekoracji. Na nich leżą posągi królów, ubranych w stroje ceremonialne i trzymających berła i jabłka królewskie. Posągi są realistyczne i wyrażają godność i spokój. W kaplicy znajduje się także obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XV wieku, który jest otoczony kultem przez wiernych.

Monasterio de San Pedro el Viejo jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do niedzieli. Godziny otwarcia są różne w zależności od pory roku i dni świątecznych. Bilet wstępu kosztuje 3 euro dla dorosłych i 1,5 euro dla dzieci, studentów i seniorów. Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Monasterio de San Pedro el Viejo jest nie tylko zabytkiem o wielkiej wartości historycznej i artystycznej, ale także świadectwem wiary i kultury ludzi, którzy tu żyli i modlili się przez wieki. Jest to miejsce, które zachwyca i wzrusza, i które warto odwiedzić podczas pobytu w Huesca.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 21

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij