Przewodnik po Soria: Odkryj uroki tego hiszpańskiego miasta

Udostępnij

5
(9)

Iglesia de San Juan de Rabanera





Iglesia de San Juan de Rabanera to jeden z najpiękniejszych zabytków romańskich w Soria. Został zbudowany pod koniec XII wieku i jest poświęcony św. Janowi, patronowi miasta. Jego nazwa pochodzi od miejscowości Rabanera del Campo, skąd pochodzili pierwsi osadnicy, którzy zasiedlili tę część miasta.

Z zewnątrz kościół zachwyca swoim okazałym prezbiterium, które jest podzielone na cztery części przez pilastry z kapitelami roślinnymi. W dwóch środkowych częściach znajdują się okna z łukami romańskimi, a w bocznych – podwójne  ślepe arkady z reliefami o motywach geometrycznych i kwiatowych. Wnętrze prezbiterium jest pokryte bogato zdobioną kopułą z żebrem, która wspiera się na czterech stożkowych trompach. Wnętrze kościoła jest jasne i harmonijne, z jedną nawą i transeptem o tej samej wysokości. W ołtarzu głównym znajduje się imponujący krucyfiks romański z XII wieku, zwany Cristo del Olvido lub Cillerero, który pochodzi z dawnego klasztoru San Polo. W transepcie znajduje się inny krucyfiks z XVII wieku, przypisywany Manuelowi Pereirze, zwanym Cristo del Perdón. Warto zwrócić uwagę na retabulum platereskie z XVI wieku, dzieło rzeźbiarza Francisco de Ágredy i malarza Juana de Baltanása, oraz na obrazy z epoki renesansu i baroku, takie jak Tablica Zbawiciela, przypisywana Palmie Młodszemu.




Kościół San Juan de Rabanera jest nie tylko zabytkiem artystycznym, ale także miejscem kultu i tradycji. Tutaj odbywają się uroczystości związane z fiestą San Juan, takie jak procesja z laskami i ofiara z kwiatów. Tutaj także znajduje się siedziba bractwa La Banda de Música, które od ponad stu lat towarzyszy mieszkańcom Soria w ich świętach i uroczystościach. Kościół jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godzinach mszy, a wstęp jest bezpłatny. Jest to z pewnością jedno z miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w Soria.

Iglesia Nuestra Senora de la Mayor





Iglesia Nuestra Senora de la Mayor to kościół, który ma długą i ciekawą historię. Został zbudowany na miejscu dawnego kościoła romańskiego z XII wieku, poświęconego św. Gilowi, z którego zachowały się niektóre elementy, takie jak portyk, apsydiola, grobowiec i część wieży. W XVI wieku, gdy trwały prace w kolegiacie, kościół ten służył jako miejsce spotkań kapituły i zmienił swoje wezwanie na Nuestra Senora de la Mayor. W XIX wieku, z powodu zagrożenia zawaleniem, kościół został gruntownie przebudowany, nadając mu obecny kształt.

Kościół ma trzy nawy o tej samej wysokości, z bocznymi nakrytymi sklepieniem kolebkowym, a główną z krzyżowym. W prezbiterium znajduje się piękna kopuła z żebrem, wsparta na czterech trompach. Wnętrze jest jasne i przestronne, z cennymi dziełami sztuki, takimi jak romański krucyfiks z XIII wieku, zwany Cristo del Olvido lub Cillerero, który znajduje się w chórze z orzechowego drewna z XVI wieku. W transepcie można podziwiać inny krucyfiks z XVII wieku, autorstwa Manuela Pereiry, zwanego Cristo del Perdón. Warto również zwrócić uwagę na ołtarz główny z XVI wieku, w stylu platereskim, dzieło Francisco de Ágredy i Juana de Baltanása, oraz na obrazy z epoki renesansu i baroku, takie jak Tablica Zbawiciela, przypisywana Palmie Młodszemu.




Na zewnątrz kościół zachwyca swoją romańską portadą z trzema arkadami, wspartymi na kapitelach z dekoracją roślinną i zwierzęcą. Na wieży, która jest pozostałością po dawnym zamku, znajduje się najstarszy znany herb Soria, wyryty na dzwonie z XII wieku. Kościół ten jest szczególnie związany z postacią Antonia Machado, który tutaj w 1909 roku poślubił Leonor Izquierdo, a trzy lata później pożegnał ją na jej pogrzebie. Obok fasady kościoła znajduje się rzeźba w brązie przedstawiająca Leonor, dzieło Ricardo Gonzáleza Gila z 2012 roku. Kościół jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godzinach mszy, a wstęp jest bezpłatny. Jest to z pewnością jedno z miejsc, które warto odwiedzić, aby poznać historię i kulturę tego miasta.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 9

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij