Przewodnik po Teruel: Odkryj Romantyczne Miasto Hiszpanii

Udostępnij

4.9
(32)

Catedral de Santa María de Mediavilla

Catedral de Santa María de Mediavilla to jeden z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych przykładów sztuki mudéjar w Hiszpanii, a także jedna z nielicznych katedr hiszpańskich, obok katedry w Tarazonie, zbudowanych w tym stylu. Katedra ta jest uznana za BIC (Bien de Interés Cultural), czyli Dobro Kultury, i jest częścią zespołu zabytków mudéjar w Teruelu i Saragossie, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1986 roku.




Katedra ta ma swoje początki w kościele Santa María de Mediavilla, który zaczął być budowany w stylu romańskim w 1171 roku i został ukończony wraz z wzniesieniem wieży mudéjar w 1257 roku. W drugiej połowie XIII wieku, budowniczy mudéjar Juzaff, przebudował starą budowlę romańską i nadał kościołowi trzy nawy mudéjar z kamienia i cegły, które poprawiły i podwyższyły strukturę romańską z XII wieku. W tym samym stylu gotycko-mudéjar, już w XIV wieku, zastąpiono romańskie absydy innymi, jak można zobaczyć w głównej kaplicy. Zmniejszono w ten sposób o połowę liczbę podpór, co dało większą jasność i przestrzeń nawom z ostrymi łukami. Również mury zostały podwyższone. W 1423 roku, już z wyglądem mudéjar, z jakim zasadniczo znamy obecny kościół, papież aragoński Benedykt XIII, zwany „Papieżem Księżycowym”, podniósł go do rangi kolegiaty. W stylu plateresco-mudéjar, w 1538 roku, zbudowano kopułę nawy głównej, dzieło Martína de Montalbána. Została ona zbudowana na planie ośmiokąta na trompach i ma na zewnątrz okna z podwójnymi łukami z dekoracjami platereskimi. W 1587 roku, wraz z utworzeniem diecezji Teruel, została ona awansowana do rangi katedry i poświęcona jako taka. W końcu w 1909 roku, podjęto budowę fasady w stylu neomudéjar, dzieło Pablo Monguió.




Wieża katedry jest najbardziej wyróżniającym się elementem zespołu. Składa się z trzech kondygnacji, z których dwie dolne są zbudowane w stylu mudéjar, a górna w stylu neoklasycznym. Pierwsza kondygnacja ma kształt kwadratu i jest ozdobiona pasem ząbków i ostrołukowymi oknami z ciekawymi motywami na bokach. Druga kondygnacja ma kształt ośmiokąta i jest bogato zdobiona arkadami, ząbkami i kolumnami z ladrillo aplantillado, czyli cegły formowanej na szablonie. Na narożach wieży widoczne są również krzyże z wieloma ramionami, tworzące romby i koła. Trzecia kondygnacja jest otwarta na wszystkie strony półkolistymi oknami i zwieńczona piramidalnym hełmem.

Wewnątrz katedry warto zwrócić uwagę na strop, który jest prawdziwym arcydziełem sztuki mudéjar. Jego obfita dekoracja składa się z motywów geometrycznych, heraldycznych, roślinnych, epigraficznych i figuratywnych (zawody, religijne, królowie, królowe, rycerze, szlachta, święci itp.), tworząc prawdziwą encyklopedię życia średniowiecznego. Jest to bez wątpienia najpiękniejszy strop mudéjar z malowanego drewna i jest uważany za „kaplicę sykstyńską mudéjar”. Strop jest Pomnikiem Narodowym od 10 marca 1911 roku, a cały budynek od 3 czerwca 1931 roku.




Catedral de Santa María de Mediavilla to więc kościół o bogatej historii i uroku, który warto odwiedzić podczas pobytu w Teruel. Kościół ten jest świadkiem zmian, jakie nastąpiły w sztuce i kulturze tego regionu przez wieki, i zachowuje w sobie skarby, które zasługują na podziw i szacunek.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 32

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij