Przewodnik po Teruel: Odkryj Romantyczne Miasto Hiszpanii

Udostępnij

4.9
(32)

Historia

Teruel to miasto o bogatej i fascynującej historii, która sięga czasów starożytnych. Jego położenie na styku różnych kultur i cywilizacji sprawiło, że Teruel był świadkiem wielu wydarzeń, które ukształtowały jego tożsamość i dziedzictwo. W tej sekcji przedstawimy najważniejsze etapy i fakty z historii Teruel, od jego początków do współczesności.

Początki

Pierwsze ślady osadnictwa ludzkiego na terenie Teruel sięgają epoki brązu, kiedy to istniało tu osiedle iberyjskie o nazwie Turboleta. Znajdowało się ono na wzgórzu Alto Chacón, gdzie odkryto liczne zabytki archeologiczne, takie jak ceramika, monety, biżuteria i broń. Turboleta była ważnym ośrodkiem handlowym i kulturowym, który utrzymywał kontakty z innymi ludami, takimi jak Celtowie, Fenicjanie i Kartagińczycy.

Rzymianie i Muzułmanie

W I wieku p.n.e. Turboleta została podbita przez Rzymian, którzy założyli tu kolonię o nazwie Turba. Rzymianie wykorzystywali zasoby naturalne regionu, takie jak żelazo, miedź, srebro i sól, a także budowali drogi, mosty, akwedukty i łaźnie. Z tego okresu zachowały się m.in. mozaiki, rzeźby i naczynia, które można podziwiać w Muzeum Prowincjonalnym w Teruel. Po upadku cesarstwa rzymskiego, Turba została zajęta przez Wizygotów, a następnie przez Arabów, którzy nazwali ją Tirwal. Pod panowaniem muzułmańskim, Tirwal była niewielką twierdzą, która broniła dostępu do doliny rzeki Guadalaviar.



Chrześcijanie

W 1171 roku Tirwal została zdobyta przez króla Aragonii Alfonsa II, który nadał jej fuero, czyli przywilej prawny i podatkowy, mający na celu zachęcenie osadnictwa chrześcijańskiego. Według legendy, miejsce założenia nowego miasta zostało wybrane przez los, kiedy to król puścił wolno byka, który zatrzymał się pod gwiazdą. Od tego czasu, byk i gwiazda stały się symbolami Teruel, a jego centralnym punktem został plac zwany Plaza del Torico. Teruel szybko się rozwijał, dzięki swojemu strategicznemu położeniu na szlaku handlowym między Saragossą a Walencją, a także dzięki swojej roli w obronie granicy przed atakami muzułmańskimi. W 1347 roku, król Piotr IV nadał Teruel tytuł miasta, jako nagrodę za jego pomoc w wojnie z Kastylią.

Kryzys

W XV wieku, Teruel doświadczył kryzysu gospodarczego i społecznego, spowodowanego przez zarazę, głód i konflikty feudalne. W XVI wieku, sytuacja się pogorszyła, gdy król Filip II wprowadził nowe podatki i ograniczył fuero Teruel. W 1591 roku, mieszkańcy Teruel przyłączyli się do buntu braci Carvajal, który domagał się przywrócenia fuero i wolności Aragonii. Bunt został stłumiony przez wojska królewskie, a Teruel stracił swoją autonomię i znaczenie polityczne.

Wiek XIX

W XIX wieku, Teruel był sceną wielu walk i oblężeń, związanych z wojnami napoleońskimi i karlistowskimi. W 1808 roku, miasto zostało zajęte przez wojska francuskie, które zbudowały tu twierdzę i spowodowały wiele zniszczeń. W 1813 roku, Teruel został wyzwolony przez wojska hiszpańskie i brytyjskie, pod dowództwem generała Wellingtona. W latach 1833-1840 i 1872-1876, Teruel był oblegany przez wojska karlistów, zwolenników pretendenta do tronu Hiszpanii, Karola Marii Izydora. Teruel oparł się obu oblężeniom, zachowując wierność rządowi liberałów.

Siglo XX

W XX wieku, Teruel przeżył najtragiczniejszy okres swojej historii, związany z wojną domową. W grudniu 1937 roku, wojska republikańskie zaatakowały miasto, które było bronione przez wojska nacjonalistów. Rozpoczęła się zacięta bitwa, która trwała ponad dwa miesiące i pochłonęła ponad 140 tysięcy ofiar. W lutym 1938 roku, Teruel został odbity przez wojska nacjonalistów, ale w cenie ogromnych zniszczeń i cierpień ludności cywilnej. Po wojnie, Teruel został odbudowany i rozbudowany, stając się ważnym ośrodkiem przemysłowym, rolniczym i turystycznym. W 1986 roku, Teruel został uznany za zespół historyczno-artystyczny, a w 2001 roku, jego zabytki mudéjar zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



Siglo XXI

W XXI wieku, Teruel kontynuuje swój rozwój i modernizację, nie zapominając o swojej historii i tradycji. Miasto jest siedzibą wielu instytucji kulturalnych, edukacyjnych i naukowych, takich jak Uniwersytet Teruelu, Muzeum Paleontologiczne Dinópolis, czy Centrum Studiów Mudéjar. Teruel jest również znany ze swoich imprez i festiwali, takich jak fiesta de la Vaquilla, fiesta de los Amantes, czy fiesta del Jamón. Teruel jest miastem, które łączy w sobie przeszłość i przyszłość, i które oferuje swoim mieszkańcom i odwiedzającym wiele możliwości i atrakcji.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 32

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij