Przewodnik po Segowii: Odkryj uroki tego historycznego miasta

Udostępnij

5
(29)

Iglesia de San Martín

Nieopodal kościoła św. Szczepana, na placu Medina del Campo, znajduje się inny piękny przykład romańskiej architektury: kościół św. Marcina. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej reprezentatywnych zabytków Segowii, który zachował swój pierwotny wygląd i charakter. Został zbudowany w XII wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni, która była poświęcona św. Wawrzyńcowi. Kościół ten należał do zakonu rycerskiego św. Jana z Jerozolimy, który miał swoją siedzibę w pobliskim pałacu Lozoya.




Kościół św. Marcina ma trzy nawy i trzy absydy, z których środkowa jest największa i najbardziej ozdobna. Na zewnątrz kościoła można podziwiać jego wspaniałą galerię portykową, która otacza całą budowlę, z wyjątkiem absyd. Galeria ta składa się z 36 łuków, podtrzymywanych przez 40 kolumn z różnorodnymi kapitelami. Kapitele te są bogato rzeźbione i przedstawiają sceny biblijne, mitologiczne, historyczne i fantastyczne. Niektóre z nich są bardzo oryginalne i humorystyczne, jak np. ten, który pokazuje małpę grającą na lutni, lub ten, który ukazuje dwóch ludzi pijących z beczki. Galeria portykowa była nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także miejscem spotkań i obrad dla mieszkańców miasta.




Wnętrze kościoła jest skromniejsze i prostsze, ale nie pozbawione uroku i wartości artystycznej. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, który jest dziełem flamandzkiego malarza Adriana Isembrandta z XVI wieku. Jest to trójdzielny obraz, który przedstawia sceny z życia św. Marcina, patrona kościoła. Na środkowej części widać, jak św. Marcin dzieli się swoim płaszczem z żebrakiem, na lewej części widać, jak św. Marcin uzdrawia chłopca, a na prawej części widać, jak św. Marcin odmawia oddania czci cesarzowi. Obraz ten jest uważany za jeden z najcenniejszych przykładów malarstwa flamandzkiego w Hiszpanii. W kościele można również podziwiać inne dzieła sztuki, takie jak obrazy z XV wieku, przypisywane anonimowemu artyście zwanemu Mistrzem 11.000 Dziewic, czy rzeźby z XVII i XVIII wieku, przedstawiające Chrystusa i świętych.

Iglesia de San Millán

Kolejnym zabytkiem, który warto zobaczyć w Segowii, jest Iglesia de San Millán, czyli kościół św. Miliana. Jest to świątynia w stylu romańskim, zbudowana w XII wieku, która znajduje się przy alei Akweduktu, w dzielnicy San Millán. Ta dzielnica była zamieszkana przez rzemieślników mozárabes, czyli chrześcijan, którzy zachowali swoją wiarę i kulturę pod panowaniem muzułmańskim. Kościół ten należał do zakonu rycerskiego św. Jana z Jerozolimy, który bronił pielgrzymów udających się do Ziemi Świętej.




Kościół św. Miliana ma trzy nawy i cztery absydy, z których jedna jest późniejszym dodatkiem i pełni funkcję zakrystii. Na zewnątrz kościoła można podziwiać jego imponującą wieżę, która jest najstarszą częścią budowli i pochodzi z XI wieku. Wieża  jest w stylu mudéjar, czyli arabskim, i ma charakter obronny. Jest ozdobiona ceglanymi fryzami i arkadami, a na jej szczycie znajduje się metalowy krzyż z kogutem, który jest symbolem wiary i czujności.




Wnętrze kościoła jest skromne i proste, ale nie pozbawione uroku i wartości artystycznej. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, który jest dziełem anonimowego malarza z XV wieku, zwanego Mistrzem 11.000 Dziewic. Jest to poliptyk, czyli wieloczęściowy obraz, który przedstawia sceny z życia św. Urszuli i jej towarzyszek, które zostały zamordowane przez Hunów za odmowę poślubienia ich wodza. Obraz ten jest uważany za jeden z najcenniejszych przykładów malarstwa gotyckiego w Hiszpanii. W kościele znajduje się również piękny chrzcielnica z XII wieku, która jest ozdobiona reliefami z motywami roślinnymi i zwierzęcymi.

Powrót do spisu treści  >>>>>>>>>>

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 29

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij