Przewodnik po Segowii: Odkryj uroki tego historycznego miasta

Udostępnij

5
(29)

Casa Museo de Antonio Machado





Casa Museo de Antonio Machado to budynek, który znajduje się w centrum historycznym Segowii, na ulicy Desamparados, 5. To tutaj Antonio Machado spędził 13 lat swojego życia, od 1919 do 1932 roku, pracując jako nauczyciel języka francuskiego w Instytucie Segovia. W tym czasie napisał wiele swoich najważniejszych utworów poetyckich, takich jak Campos de Castilla, Nuevas canciones czy Poemas de la guerra. W tym domu przeżył też wiele radości i smutków, takich jak miłość do Guiomar, śmierć matki i brata, czy wybuch wojny domowej.




Casa Museo de Antonio Machado jest typowym domem segowijskim z XIX wieku, który pełnił funkcję pensjonatu prowadzonego przez Luisę Torrego. Machado wynajął tam pokój za 3,50 peset dziennie, dzieląc go z innymi gośćmi, takimi jak studenci, nauczyciele, urzędnicy czy podróżnicy. Dom zachował swój oryginalny wystrój i meble z epoki, takie jak kuchnia, jadalnia, salon, sypialnie, czy łazienka. W pokoju Machado można zobaczyć jego biurko, fotel, stolik, szafę, łóżko, a także wiele osobistych przedmiotów, takich jak książki, listy, zdjęcia, dokumenty, czy zegarek. Na ścianach wiszą portrety poety, wykonane przez różnych artystów, takich jak Rafael Peñuelas, Pablo Picasso, Álvaro Delgado, czy Jesús Unturbe.




Casa Museo de Antonio Machado jest nie tylko zabytkiem, ale także symbolem literatury i kultury. Jego budowa i urządzenie świadczą o skromności i prostocie życia Machado, który był człowiekiem głęboko związanym z ludem i ziemią. Jego historia i zbiory pokazują ewolucję i bogactwo jego poezji, która była świadectwem jego myśli i uczuć, a także refleksją nad historią i społeczeństwem Hiszpanii. Casa Museo de Antonio Machado jest zatem miejscem, które warto odwiedzić, aby poznać i podziwiać dzieło sztuki, które jest żywym świadectwem historii i literatury.

Iglesia de San Esteban

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Segowii jest Iglesia de San Esteban, czyli kościół św. Szczepana. Jest to świątynia w stylu romańskim, zbudowana w XII wieku, która wyróżnia się swoją smukłą wieżą, uważaną za najpiękniejszą w całym romanicznym budownictwie. Wieża ta ma ponad 50 metrów wysokości i jest zwieńczona metalowym kogutem, który pełni rolę wiatrowskazu. Zanim wieża straciła swój barokowy hełm, który ją wieńczył, była najwyższym romańskim dzwonnicą na Półwyspie Iberyjskim.




Kościół św. Szczepana znajduje się na placu o tej samej nazwie, w pobliżu Casa Museo de Antonio Machado, którą opisaliśmy w poprzedniej sekcji. Kościół ma trzy nawy i trzy absydy, z których środkowa jest ozdobiona fryzem z arkadami. Na zewnątrz kościoła można podziwiać galerię portykową, która zajmuje zachodnią i południową stronę budynku. Galeria ta składa się z dziesięciu łuków, podtrzymywanych przez kolumny z granitowymi trzonami i kamiennymi kapitelami. Kapitele te są ozdobione rzeźbionymi scenami z życia Chrystusa, świętych i zwierząt. Niektóre z nich są bardzo zniszczone przez działanie czynników atmosferycznych i zanieczyszczenia.




Wnętrze kościoła zostało przebudowane w XVIII wieku, po pożarze, który zniszczył część oryginalnej konstrukcji. Obecnie ma ono charakter barokowy, z bogatymi ołtarzami i sklepieniami. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, który jest arcydziełem rzeźby i malarstwa gotyckiego z XV wieku. Przedstawia on sceny z życia Jezusa i Maryi, a także postacie świętych i aniołów. W kościele znajduje się również historyczne organy, które są jednym z najważniejszych w regionie. Zostały  zbudowane w XVIII wieku i mają bogatą dekorację i imponujące brzmienie.




Kościół św. Szczepana jest nie tylko zabytkiem architektonicznym, ale także świadkiem wielu wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Segowii. Tutaj odbywały się zgromadzenia szlachty, tutaj pochowano wielu ważnych osobistości i przechowywano relikwie świętych. W kościele można zobaczyć wspaniały “Kalwarię” z XIII wieku, który pochodzi z zniszczonego kościoła św. Jakuba. Na tym krucyfiksie widać, jak Chrystus ma odczepioną jedną rękę, co nawiązuje do legendy o “Dobrym sędzim, lepszym świadku” znanego pisarza José Zorrilli .

Powrót do spisu treści  >>>>>>>>>>

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 29

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij