Rekordowa liczba ofiar śmiertelnych na trasach migracyjnych do Hiszpanii w 2023 roku

Udostępnij

5
(2)

10.01.2024

W 2023 roku zginęło 6 618 migrantów, którzy próbowali dotrzeć do Hiszpanii, co oznacza, że średnio każdego traciło życie 18 osób. To prawie trzy razy więcej niż w roku poprzednim, kiedy śmierć poniosło 2 390 osób. Takie dane zawiera raport kolektywu Caminando Fronteras w nowej edycji swojego raportu “Monitorowanie Prawa do Życia”. Organizacja uważa 2023 rok za “najbardziej śmiertelny” od kiedy zaczęła prowadzić swoje statystyki w 2007 roku. Najwięcej ofiar było w czerwcu i październiku, według danych przedstawionych we ubiegłym tygodniu w Madrycie.
Wśród zmarłych było 363 kobiet i 384 dzieci. Większość z nich, 6 007 osób, zginęła na trasie atlantyckiej do Wysp Kanaryjskich. Pozostali zginęli na innych trasach: 434 osoby na trasie algierskiej zachodniego Morza Śródziemnego, 147 migrantów w Cieśninie Gibraltarskiej i 30 na trasie Alboran. Średnio 16 osób dziennie traciło życie próbując dotrzeć do Wysp Kanaryjskich na łodziach lub kajakach. To liczba bez precedensu, która potraja wyniki z poprzedniego roku, kiedy na tej samej trasie zginęło 1 784 migrantów.
Te dane dotyczą roku, w którym znacznie wzrosła liczba migrantów wykrytych przy próbie nielegalnego wjazdu do Hiszpanii drogą morską i lądową. Według bilansu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, było ich 56 852, o 82,1% więcej niż w poprzednim roku. Z nich 39 910 zostało zarejestrowanych na wybrzeżach Wysp Kanaryjskich, o 154,5% więcej niż w 2022 roku.
Caminando Fronteras, która regularnie publikuje liczby ofiar śmiertelnych na trasach kierujących się do Hiszpanii, uzyskanych poprzez alarmy, które otrzymuje z morza i z informacji od rodzin i społeczności migrantów, policzyła 84 łodzie, które zniknęły ze wszystkimi osobami na pokładzie w ciągu ubiegłego roku. Miesiące październik (2 370), czerwiec (1 197) i listopad (1 023) skupiają większość ofiar. Wśród zmarłych są osoby pochodzące z 17 krajów: Algierii, Bangladeszu, Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Gambii, Gwinei Konakry, Komorów, Mali, Maroka, Mauretanii, Palestyny, Demokratycznej Republiki Konga, Senegalu, Syrii, Sudanu, Tunezji i Jemenu.
Podane dane  umieszczają trasę kanaryjską, przez Atlantyk, jako “najbardziej śmiertelny region migracyjny na świecie” i skupiają uwagę na niedawnym wzroście wyjazdów z miejsc bardziej odległych, takich jak Mauretania, Senegal i Gambia. Odzwierciedlają one wzrost łodzi pochodzących z Senegalu od czerwca, w wyniku wielkiej niestabilności społecznej i politycznej kraju: Ponad połowa ofiar śmiertelnych zarejestrowanych na swojej drodze do Wysp Kanaryjskich (3 176) podróżowała z tego państwa.
Jeśli chcesz być na bieżąco z wiadomościami z Hiszpanii, polub stronę na Facebooku: Hiszpania-Wiadomości. Tam znajdziesz wiele innych artykułów na tematy związane z Hiszpanią, takie jak polityka, kultura, sport, gospodarka i wiele więcej. Jeśli podobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na swoich mediach społecznościowych za pomocą przycisków znajdujących się poniżej aby inni mogli się z nim zapoznać.


Zachęcamy, również do czytania innych artykułów na naszej stronie i przewodników po hiszpańskich miastach.

 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!


Udostępnij

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *