Wszystko co wiemy o szczepionce CureVac

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła w ten piątek analizę w czasie rzeczywistym antygenu CVnCoV, odpowiadającego szczepionce przeciwko Covid-19 opracowanej przez niemieckie laboratorium CureVac.
Ta praca może być kluczem do uzyskania licencji na stosowanie tego preparatu na terenie Unii Europejskiej (UE). Obecnie kandydat jest w III fazie testów na ludziach aby ocenić bezpieczeństwo, immunogenność i skuteczność szczepionki przeciwko koronawirusowi. EMA oceni dane z tych i innych badań klinicznych, gdy staną się dostępne i do czasu, gdy będą dostępne wystarczające dowody na formalny wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w UE.
Według europejskiego organu regulacyjnego decyzję o rozpoczęciu procesu „ciągłego przeglądu” podjął komitet ds. leków stosowanych u ludzi (CHMP) na podstawie wstępnych wyników badań laboratoryjnych i pierwszych wyników klinicznych badań u dorosłych, co „sugeruje, szczepionka wyzwala produkcję przeciwciał ”przeciwko SARS-CoV-2.
Komisja Europejska zawarła już umowę zobowiązującą do zakupu 225 mln dawek dla Europy. Bruksela już dwa tygodnie temu dała zielone światło dla umowy z tą niemiecką firmą na zakup 225 mln dawek, a później możliwość zakupu kolejnych 180 mln po wykazaniu zarówno bezpieczeństwa, jak i skuteczności przeciwko koronawirusowi.
CureVac osiągnął porozumienie z gigantem farmaceutycznym Bayer na produkcję tej szczepionki przeciwko Covid w Niemczech. W sumie firma Bayer planuje dostarczyć 160 milionów dodatkowych szczepionek CureVac w przyszłym roku. W tej chwili oficjalna cena, za jaką będzie oferowany ten środek, nie jest znana. Jednak pastwa członkowskie zgodziły się zapłacić cenę 10 euro za każdą dawkę.
Skuteczność tej nowej szczepionki znajduje odzwierciedlenie w tym, że jest ona w stanie wytworzyć silną indukcję neutralizujących przeciwciał przeciwko wirusowi. Szczepionkę można przechowywać w temperaturze 5ºC przez co najmniej trzy miesiące, co ma pozytywny wpływ na dystrybucję, koszty, a tym samym na zakup materiału.

Strona główna>>>>

Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: