Trzy nowe szczepy koronawirusa są już w Hiszpanii

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało wczoraj raport, w którym analizuje i dostarcza szczegółowe informacje na temat szczepów i nowych wariantów koronawirusa, które pojawiają się na całym świecie.
W piątek Wspólnota Autonomiczna Madrytu poinformowała, że ​​pierwszy przypadek szczepu brazylijskiego został właśnie zdiagnozowany w Hiszpanii. Jednak w ostatnich miesiącach inne warianty, takie jak brytyjski i południowoafrykański, zaraziły już setki osób w całym kraju.
Odmiana brytyjska

14 grudnia 2020 r. Wielka Brytania odkryła nowy wariant wirusa o większej zdolności przenoszenia, prezentujący 23 różne mutacje. Brytyjska służba zdrowia zapewniła, że ​​występuje on w 89,5% próbkach pobranych między 18 a 24 stycznia 2021 r.
W Europie zgłoszono około 2100 przypadków w 25 krajach tego wariantu. W Hiszpanii zostało potwierdzonych 400 przypadków tego wariantu, wykryto go w 14 Wspólnotach Autonomicznych: Madrycie, Andaluzji, Kantabrii, Balearach, Walencji, Asturii, Murcji, Kastylii-La Manczy, Kastylii i León, Kraju Basków, Galicji, Estremadura, Navarra i Katalonia. Raport zapewnia, że ​​szczepionka jest skuteczna w zwalczaniu tej odmiany.
Odmiana południowoafrykańska

18 grudnia 2020 roku Republika Południowej Afryki ogłosiła wykrycie nowego wariantu, ale nie ma dowodów na to, że jest bardziej zaraźliwy. Jak dotąd wykryto ponad 700 przypadków w 28 krajach poza RPA, 200 przypadków w 11 krajach europejskich.
21 stycznia pierwszy przypadek wariantu południowoafrykańskiego odnotowano w Hiszpanii i do tego czasu wykryto jeszcze tylko jeden, który miał miejsce w Katalonii.
Odmiana brazylijska

Japonia i Korea Południowa zidentyfikowały nowy wariant na początku stycznia 2021 r. U pięciu osób z brazylijskiej Amazonii. Jak dotąd są to kraje, które wykryły przypadki tego nowego szczepu: Brazylia (38), Japonia (4), Włochy (3), Dania (1), Stany Zjednoczone (1), Korea Południowa (1). Wczoraj Wspólnota Autonomiczna Madrytu poinformowała o pierwszym przypadku szczepu brazylijskiego w Hiszpanii. Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: