Sanchez nie wyklucza wprowadzenia Stanu alarmowego (estado de alarma) w Madrycie

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez oświadczył, że „przeanalizujemy wyrok i zobaczymy, jaką drogę możemy obrać”, jednocześnie podkreślił, że konieczne jest „wykorzystanie wszystkich dostępnych środków n” , nie wykluczając stanu alarmowego. W tej wypowiedzi Premier  odniósł się do orzeczenia Sądu Najwyższego w Madrycie (TSJM), który uchylił środki nałożone przez Ministerstwo Zdrowia na zamknięcie stolicy i dziewięciu innych madryckich miast.
Pedro Sanchez obecnie jest w Algierii. Podczas rozmowy telefonicznej z Salvadorem Illą rozważał możliwość wprowadzenia stanu alarmowego w Madrycie „w rozsądnym czasie”. „Pomimo – mówił- kosztów politycznych i ekonomicznych, jakie by się z tym wiązały”, uważają, że „zdrowie jest najważniejsze”, a „niepokojące” dane epidemiologiczne z regionu Madrytu „potwierdzą tę decyzję”.
Sánchez zaproponował rządowi Wspólnoty Madrytu „maksymalną współpracę i pomoc”, szanując jego kompetencje, ale wspierając decyzje w zakresie „kryteriów naukowych i technicznych” oraz środków „proporcjonalnych” do powagi stanu epidemiologicznego. „Uważamy, że ewolucja pandemii jest niepokojąca, w związku z czym musimy wszystkie niezbędne środki , aby nagiąć krzywą zachorowań” – powiedział prezydent na konferencji prasowej w Algierze, zapytany, czy rząd rozważa zarządzić stan alarmowy lub inny rodzaj działania po orzeczeniu sądu.
„Stan alarmowy jest instrumentem konstytucyjnym, który został uruchomiony na początku pandemii i był bardzo skuteczny” – podkreślił, a później wyjaśnił, że „ten instrument, podobnie jak inne, rząd Hiszpanii zawsze rozważał”, chociaż  jasno powiedzieć, że środki wdrożone przez jego rząd w regionie Madrytu „będą zależały od rozwoju pandemii w Madrycie”
Salvador Illa powiedział, że Ministerstwo Zdrowia przyjmie w Madrycie „decyzje prawne, które najlepiej chronią zdrowie”. „Zawsze będziemy myśleć o chorych, rodzinach i pracownikach służby zdrowia, a także podejmiemy decyzje prawne, które najlepiej chronią zdrowie obywateli.