Hiszpania – Salvador Illa rozważa wydłużenie godziny policyjnej

Minister Zdrowia Salvador Illa prowadzi już konsultacje ze wspólnotami autonomicznymi w sprawie możliwości zmiany stanu alarmu w celu wydłużenia godziny policyjnej. Aktualny stan alarmu w Hiszpanii pozwala na wprowadzenie godziny policyjnej między godzinami 22 a 8 rano.
Po weekendowych rozmowach między rządem centralnym a samorządami regionalnymi, niektóre wspólnoty autonomiczne mają nadzieję, że w środę międzyterytorialna Rada Zdrowia podejmie decyzję, która zalegalizuje wprowadzony stan alarmowy przez Castilla y León podjęła, który rozpoczyna się o godzinie 20:00, od tej decyzji rząd odwołał się do Trybunału Konstytucyjnego. Kastylia-La Mancha również prosi o zmianę
W wywiadzie dla La Sexta Illa ujawnił, że w ten weekend przeprowadził „rundę nieformalnych konsultacji” ze wspólnotami autonomicznymi aby znaleźć sposoby „ulepszenia” narzędzi, którymi dysponują autonomiczne rządy w celu stawienia czoła pandemii.
Dzisiaj rano Minister Polityki Terytorialnej Carolina Darias przekazała decyzję o przedłużeniu godziny policyjnej Międzyresortowej Radzie Zdrowia, która w każdą środę przeprowadza spotkanie tych dwóch ministrów i regionalnych doradców ds. Zdrowia.
Darias wskazała, że każda decyzja musi być podejmowana w drodze „konsensusu”, o co również domagają się socjalistyczne wspólnoty autonomiczne, aby istniała „skoordynowana” strategia i przestrzeganie prawa.
W połowie trzeciej fali i przy stale narastającej liczbie zachorowań, rząd centralny utrzymuje swoje stanowisko twierdząc, że wspólnoty mają szeroki katalog środków i ograniczeń do zastosowania, co zadziałało już w drugiej fali i że minister jest przekonany, że posłużą one również do spadku zachorowań w tej trzeciej fali. Oprócz środków, takich jak te podejmowane przez władze regionalne, Illa podkreśliła, że ​​obywatele muszą ich przestrzegać, a także musimy mieć czas aby zobaczyć czy te środki przynoszą pożądane skutki.

Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: