Rząd zatwierdza nowy stan alarmowy (estado de alarma) w Hiszpanii, który będzie chciał przedłużyć do 9 maja 2021

Rząd dzisiaj zatwierdził wprowadzenie nowego stanu alarmowego w celu wprowadzeniu ograniczeń sprzyjających powstrzymaniu rozprzestrzeniania się pandemii na terenie Hiszpanii. Stan alarmowy jest wprowadzony na 15 dni na terenie całej Hiszpanii wyłączając Wyspy Kanaryjskie z intencją przedłużenia do 9 maja 2021. Wcześniej podałem, że do kwietnia ale wprowadzam poprawkę po wysłuchaniu konferencji prasowej.
Tekst, przygotowany przez pierwszą wiceprzewodniczącą Carmen Calvo i ministra zdrowia Salvadora Illę, określi minimalne środki do wprowadzenia, których będą zobowiązane wspólnoty autonomiczne, i stamtąd każdy rząd regionalny będzie mógł podejmować decyzje, które będzie uważał za stosowne w celu powstrzymanie pandemii. Czas godziny policyjnej został ustalony od godziny 23:00 do godziny 06:00.
Rząd nie potrzebuje zgody Kongresu, aby zatwierdzić stan alarmowy ale na jego przedłużenie powyżej piętnastu dni już tak. W tej chwili ma poparcie Ciudadanos, które potwierdziła lider partii Inés Arrimadas. Mimo tego nie posiada jeszcze wystarczającej liczby głosów potrzebnych do przedłużenia stanu alarmowego.
Sanchez będzie zmuszony szukać poparcia w innych partiach takich jak PNV – która rządzi  Krajem Basków i zażądała wdrożenia tego środka – i innych formacji, które poparły już ostatnie przedłużenie stanu alarmowego z 3 czerwca, takie jak Más País-Equo, Coalición Canaria-Nueva Canarias, Regionalist Party of Cantabria (ChRL) i Teruel Existe.
Więcej informacji na temat stanu alarmowego w Hiszpanii już wkrótce po wystąpieniu Pedro Sancheza. Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku.