Protesty w Barcelonie przeciw nowym restrykcjom

Protesty przeciw wprowadzonym nowym obostrzeniom rozpoczęły się  w ten piątek 30.10.2020 r. wieczorem  na Plaça Sant Jaume w Barcelonie. Według Straży Miejskiej, zgromadziło się około 1500 osób. Zamieszki  odbyły się w dużym napięciu i doprowadziły między innymi do podpalenie kontenerów na śmieci i starć z Mossos d’Esquadra (policja katalońska) podczas, których doszło do pięciu aresztowań.
Konfrontacja rozpoczęła się dokładnie u bram Pałacu Generalitat i Rady Miejskiej Barcelony. Pod koniec protestów setki uczestników w większości zakapturzonych i z zakrytymi twarzami, zaczęli rzucać w policję racami, petardami, płotami i innymi  przedmiotami, takimi jak kostka brukowa.
Zamieszki rozprzestrzeniły się w większości Dzielnicy Gotyckiej: barykady i spalone kontenery można było zobaczyć na Via Laietana, która została pozostawiona bez samochodów, pełna dymu i radiowozów.  Niektórzy  udali się na Plaza Urquinaona, gdzie podczas zamieszek spadły wiszące ozdoby Bożenarodzeniowe.
Uczestnicy byli przeciw wprowadzonymi restrykcjami rządu centralnego i również rządu Katalonii. Na plakatach można było zobaczyć hasła takie jak: „Wolność” czy  „Nigdy więcej kłamstw”. Wszystko zakończyło się tuż po godzinie 22.