Prokuratura żąda kolejnych pięciu lat pozbawienia wolności dla Pablo Hasela za napad na budynek Delegatury Rządu w 2018 roku

Prokuratura żąda kolejnych pięciu lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności dla Pablo Hasela za napad na budynek Delegatury Rządu w miejscowości Lérida 25 marca 2018 roku. Zrobił to w proteście przeciwko aresztowaniu w Niemczech Carles Puigdemont byłego prezydenta Katalonii.
Podczas tych zamieszek został uszkodzony budynek, kilka radiowozów i czterech policjantów zostało rannych. Akt oskarżenia przedstawiony w sądzie nr 1 w Lleidzie utrzymuje, że raper Pablo Hasel i 10 innych oskarżonych było częścią grupy, która podburzyła tłum i poprowadziła atak na Mossos d’Esquadra strzegących budynek. Jego zamiarem, zdaniem resortu publicznego, było zakłócenie operacji ochronnej i „wejście do budynku”, symbolu władzy centralnej w mieści.
Wraz z inny osobami Hasel zaczął naciskać na linię policyjną chroniącą budynek krzycząc i podżegając resztę trzytysięcznego tłumu – jak poinformowała prokuratura. W trakcie akcji wszyscy oskarżeni, z wyraźnym zamiarem zakłócenia spokoju publicznego, otoczyli policjantów, których kopali i popychali, wykorzystując anonimowość którą dawał im tłum. Spowodowało to , że policjanci stopniowo wycofywali się do drzwi wejściowych do budynku Subdelegacji Rządowej.
Gdy policja była przyparta plecami do ściany, oskarżeni wraz tłumem ludzi jeszcze bardziej się ośmielili. Zniszczyli radiowóz, ukradli radiostacje i rzucali w funkcjonariuszy różnymi przedmiotami takimi jak: monety, ryż, jajka, i plastikowe części wyrwane z radiowozów. Mossos zdołali odzyskać kontrolę nad sytuacją i zająć miejsca, które stracili po wystrzeleniu kilku salw co spowodowało wycofanie się tłumu.
Za te fakty prokuratura przypisuje Haselowi i pozostałym 10 oskarżonym przestępstwa zakłócania porządku publicznego (trzy lata więzienia), atak na władzę (półtora roku), cztery drobne przestępstwa obrażeń (dziewięć miesięcy więzienia i 900 euro grzywny) oraz przestępstwo za zniszczenia (grzywna w wysokości 2700 euro). Nieletni, który również uczestniczył w tych wydarzeniach był już sądzony i otrzymał półtoraroczny okres próbny wraz z kursem przygotowującym do pracy.
W piśmie domaga się również prawie 7000 euro za zniszczenie budynku. Jeśli chodzi o uszkodzenia radiowozów, zostaną one ocenione, gdy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych je zgłosi i jeśli ostatecznie tak się stanie. Jeśli oskarżeni zostaną skazani to będą musieli wypłacić poszkodowanym policjantom odszkodowanie o łącznej wysokości 4000 euro.
Przed określeniem proponowanych kar, we wniosku przypomina się, że Pablo Hasel był już karany za stawianie oporu władzy. W rzeczywistości Hasel ma już inne wyroki. Wyrok za który w chwili obecnej znajduje się w więzieniu to: dziewięć miesięcy i jeden dzień więzienia za gloryfikację terroryzmu i obrazę korony. Wcześniejszy wyrok za to samo dostał dwa lata w zawieszeniu ponieważ wcześniej nie był karany.
Raper otrzymał również inne wyroki. Wśród nich są:  dwa i pół roku więzienia za grożenie świadkowi, który zeznawał na korzyść policjantów, kolejne pół roku za atak na dziennikarza – ten ostatni wciąż nie jest prawomocny i od którego się odwołał.
 Subskrybuj RSS
Zapraszam do polubienia naszej strony na Facebooku:


Nasz Twitter kliknij tutaj>>>>
Subskrypcja bestselleru przez e-mail:

Wpisz swój adres e-mail:

Subskrypcję obsługuje FeedBurner