Portugalia zamyka granicę lądową z Hiszpanią

Hiszpania i Portugalia tymczasowo przywróciły kontrole na wewnętrznej granicy lądowej o godzinie 01:00 w tę niedzielę do 10 lutego w tym okresie wjazd będzie dozwolony wyłącznie w celach zawodowych lub w celu odwiedzenia małżonków lub partnerów, a także między innymi mieszkańców lub studentów.
Jest to określone w zarządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych opublikowanym w tę sobotę w BOE, które stanowi, że wjazd i wyjazd z terytorium Hiszpanii przez granicę z Portugalią mogą odbywać się wyłącznie za pośrednictwem dozwolonych miejsc i w godzinach uzgodnionych między Dyrekcją Generalną Policji i władzami portugalskimi. Do godziny 01:00 10 lutego tylko obywatele Hiszpanii i ich małżonek lub partner z którymi związek jest zarejestrowany w rejestrze publicznym a także osoby będące pod ich opieką będą mogły przekroczyć granice w celu spotkania się.
Ponadto dozwolony jest wjazd mieszkańców Hiszpanii, którzy udowodnią, że mają miejsce stałego pobytu w Hiszpanii i innych państwach członkowskich UE, lub Schengen, którzy udają się do swojego stałego miejsca zamieszkania, lub studenci studiujący w Hiszpanii.
Również będą mogły przekroczyć granicę osoby które zamierzają podróżować tranzytem lub do Hiszpanii z powodów związanych wyłącznie z pracą, w tym pracownicy transgraniczni pracownicy służby zdrowia i pracownicy transportu; osoby, które udokumentują powód działania siły wyższej lub sytuacji w potrzebie lub ze względów humanitarnych. Członkowie misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i organizacji międzynarodowych znajdujących się w Hiszpanii, a także uczestnicy wyjazdów państwowych oraz członkowie sił bezpieczeństwa i sił zbrojnych, pod warunkiem, że są to podróże związane z wykonywaniem ich obowiązki.
Ponowne ustanowienie kontroli granicznych, uzgodnione z władzami Portugalii, jest częścią europejskiego zalecenia dotyczącego ograniczenia swobodnego przemieszczania się obywateli w związku z pandemią koronawirusa. W sumie jest 13 autoryzowanych przejść granicznych, przez które będzie można wjechać do Hiszpanii, z których osiem będzie otwartych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu: Tuy-Valença (Pontevedra); Verín-Vila Verde da Raia (Ourense); Alcañices-Quintanilha (Zamora); Fontanny Oñoro-Vilar Formoso (Salamanca); Valencia de Alcántara-Marvão (Cáceres); Badajoz-Elvas; Rosal de la Frontera-Vila Verde de Ficalho i Ayamonte-Castro Marim, oba w Huelvie.
Będą również cztery inne otwarte przejścia od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 10:00 i od 19:00 do 21:00 (czasu hiszpańskiego): Salvaterra Do Miño-Monçao (Pontevedra); Torregamones-Miranda do Douro (Zamora); Vilanova del Fresno-Mourao (Badajoz) i Encinasola-Barrancos (Huelva). Przejście w Zarzal la Mayor-Termas de Monfortinho (Cáceres) będzie otwarte w środy i piątki od 11:00 do 13:00. Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: