Pablo Hasel nie chce dzielić celi z innymi ani wykonywać prac porządkowych

Adwokat Pablo Hasela, Alejandra Matamoros, wyjaśniła w sobotę w TV3, że raper przebywający w więzieniu od zeszłego wtorku nie chce dzielić celi ani wykonywać prac porządkowych przeznaczonych dla więźniów, ponieważ jest „antyfaszystowskim więźniem politycznym”.
Pablo Hasel jest zintegrowany z grupą antyfaszystowskich więźniów politycznych i mają w więzieniu kilka czerwonych linii. Jedną z nich jest to, że skoro są w więzieniu, żądają godnych warunków życia. Na przykład nie chcą dzielić celi z innymi, ponieważ są małe i było by to przebywanie w złych warunkach ”- wyjaśniła Matamoros.
Jego adwokat wskazała, że stanowisko to zostało przekazane, gdy tylko Hasel wszedł do więzienia i że początkowo instytucja wyraziła zgodę. Problem pojawił się później: „teraz, prawdopodobnie z powodu nacisków politycznych, powiedzieli mu, że jeśli chce być sam w celi, musi współpracować przy zadaniach sprzątania więzienia poza swoja celą”.
Zadania te, według Matamoros, polegają na „podawaniu obiadów, wydawaniu koców lub sprzątaniu innych pomieszczeń. Te prace są wykonywane przez więźniów i dzięki którym uzyskują dostęp do pewnych świadczeń więziennych”. Jednak „to kolejna z czerwonych linii: więźniowi polityczni nie współpracująca w żadnym momencie przy utrzymaniu więzienia”.
Matamoros zwróciła uwagę, że „warunki w więzieniu są dość przerażające”. Zapewniła, że „już buły złe”, ale pandemia pogorszyła ich sytuację, a instytucje „nie podjęły żadnych działań”. „Teraz ludzie, którzy tu wchodzą, spędzają 23 godziny dziennie w celi i godzinę na małym dziedzińcu” – powiedziała.
Dodała jednak, że „pomimo tych warunków Hasel jest bardzo silny i z podniesioną głową. Widząc, że tak wielu ludzi wyraziło z nim solidarność i wyszło na ulice, nie tylko dla niego, ale i domagając się prawa do wolności ekspresji, dodaje mu to otuchy i wzmacnia. Wyraziła również całą swoją solidarność z zatrzymanymi i rannymi, np. dziewczyną, która straciła oko podczas protestów ”.
Z drugiej strony, adwokat Hasela zaprzeczyła dziś rano, że raper przebywa w więzieniu za skumulowanie wyroków niezwiązanych z wolnością wypowiedzi, o czym „słyszeliśmy w wielu mediach”. Matamoros zapewniła, że te stwierdzenia są „absolutnie fałszywe” i wyszczególniła, że „jedynymi karami, jakie ma Hasel, są dwa wyroki skazujące Sądu Krajowego za przestępstwa wyrażania opinii. Pozostałe otwarte procesy nie są wyrokami prawomocnymi”.
„Cała ta kampania medialna mająca na celu zdyskredytowanie Pablo Hasela ma swoje źródło w fakcie, że państwo chce odwrócić uwagę od wolności słowa, która jest prawem, którego tysiące ludzi domaga się w swoich protestach wychodząc na ulicę ” – dodała.
 Subskrybuj RSS
Zapraszam do polubienia naszej strony na Facebooku:


Subskrypcja przez e-mail:

Wpisz swój adres e-mail:

Subskrypcję obsługuje FeedBurner