Oliva fiesta Moros y Cristianos

Ostatnia aktualizacja


Bardzo Malowniczym hiszpańskim świętem jest fiesta „Moros i Cristianos”. Hiszpanie świętują wygnanie arabów z okupowanej przez nich Hiszpanii.

W roku 711n.e grupy Muzułmanów pochodzące ze wschodniej i północnej Afryki dowodzone przez Tarika w bitwie pod Guadalete pokonały króla Don Rodrigo. Był to początek arabskiej inwazji na Półwysep Iberyjski która trwała  osiem wieków. Prawie cała Hiszpania została podbita w niecałe osiem lat. Jej nazwa nadana przez najeźdźców to Al-Andalus. Po smierci ostatniego kalifa Hisama III Al-Andalus został podzielony na trzy królestwa „Królestwa Taifas” (1031- 1492). To rozbicie zachęciło chrześcijańskie królestwa do stopniowego odbijania swoich ziem. Królestwa Taifow powoli się kurczyły trwało to 250 lat aż do roku 1492 w którym to monarchowie katoliccy ostatecznie pokonali najeźdźców.

Podczas tego święta w hiszpańskich miasteczkach organizowane są liczne pochody w pięknych strojach i inscenizacje bitw. Przez ulice miast przechodzą liczne grupy osób przebranych miedzy innymi za arabów, chrześcijan, piratów… Za każdą z grup podąża orkiestra która nadaje nastrój tej uroczystości. Zapraszam do obejrzenia mojej galerii zdjęć które wykonałem podczas fiesty „Moros y Cristianos” w miejscowości Oliva. W tym pochodzie uczestniczyło ponad 800 sob.

Jedna odpowiedź do “Oliva fiesta Moros y Cristianos”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *