Madryt protesty przeciwko ograniczeniom w swobodnym poruszaniu się

Tysiące mieszkańców Madrytu wychodzi na ulice protestując przeciwko nowym restrykcjom

Kilka godzin przed wejście w życie ograniczeń mobilności Federación de Asociaciones Vecinales de Madrid (Federacja Stowarzyszeń Sąsiedzkich Madrytu) doprowadziła dziś w południe do kilkunastu manifestacji przeciwko przeciwko środkom, które uważają za nieskuteczne i dyskryminujące wykrzykując: „Za godność Południa zatrzymamy Madryt”. Do mieszkańców dzielnic Villaverde Bajo, Villaverde Alto, Puente de Vallecas, Villa de Vallecas, Carabanchel Alto, Carabanchel Bajo, Arganzuela Ciudad Lineal-San Blas dołączyli mieszkańcy Getafe, Parla i Fuenlabrady. Uczestniczyli w kilku marszach pokojowych i przestrzegając odpowiednich środków bezpieczeństwa.
FRAVM „rozumie i wspiera te akty, będące wynikiem niepokojów wywołanych w najbiedniejszych dzielnicach przez„ katastrofalne zarządzanie ”pandemią Covid-19, do którego dodaje się„ dziesięciolecia instytucjonalnego porzucenia przez naszych przywódców ”. Po południu wiece ustąpią miejsca zgromadzeniu sąsiedzkiemu w celu „uzgodnienia jednolitych stanowisk i działań” na kilka następnych dni.
Burmistrz Madrytu, José Luis Martínez-Almeida, skrytykował wiece zwołane w ciągu ostatnich 48 godzin, argumentując, że „nie ma mieszkańców Madrytu pierwszej i drugiej kategorii”. Określił także piątkowy wiec przy Puerta del Sol jako „bardzo nieodpowiedzialny” Jest to zwrot o 180 stopni  jego opinii, biorąc pod uwagę, że sam Almeida mówił „prawie do manifestacji” o wiosennej demonstracji na złotej mili w Madrycie przeciwko restrykcjom stanu alarmowego ogłoszonym wówczas przez rząd Hiszpanii. „Oczywiście rozumiemy, że te protesty mają miejsce, każdy może wyrazić zgodę lub sprzeciw” – powiedział wtedy.
W Villa de Vallecas setki ludzi zebrało się przed Zarządem Powiatu Miejskiego, skandując w rytm klaskania i bębnów hasła „Ayuso do dymisji” czy „zdrowie publiczne”. Niektórzy uczestnicy nieśli też banery z hasłami „+ zdrowie, – segreguj” lub „Aguado, jesteś wirusem”. Protesty zostały przeprowadzone podczas spotkania przedstawicieli Delegatury Rządu w Madrycie, Ministerstwa Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych i Ofiar, Agencji bezpieczeństwa, oraz Krajowego Korpusu Policji i Straży Cywilnej na zebraniu był omawiany plan bezpieczeństwa, który będzie monitorował i kontrolował nowe ograniczenia wchodzące w życie od poniedziałku.
Kontrole przeprowadzany przez policję w regionach dotkniętych restrykcjami będą miały charakter informacyjny przez pierwsze 48 godzin. „Doceniamy wysiłek, poświęcenie i współpracę wszystkich mieszkańców Madrytu w tych krytycznych miesiącach. Ale walka jeszcze się nie skończyła. Nie możemy też umieścić policjanta na każdym rogu, na każdej ulicy lub w każdym domu w naszych dzielnicach i miastach, aby wyegzekwować przestrzegania nowego zarządzenia ”- podkreślił minister sprawiedliwości Wspólnoty Madrytu Enrique López.