Leczenie przeciwciałami nie działa z nowymi wariantami koronawirusa

Do tej pory były one wielką nadzieją w leczeniu koronawirusa: zastosowanie przeciwciał monoklonalnych, słynnego „koktajlu”, który otrzymał np. Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Ale teraz naukowcy odkryli, że nie są skuteczni przeciwko nowym wariantom koronawirusa.
Jak donosi The Guardian, trzej najlepsi kandydaci, Regeneron oraz leki Eli Lilly i GlaxoSmithKline, nie radzą sobie z jednym lub większą liczbą nowych wariantów. Te leki pochodzą z klonowania ludzkich białych krwinek i naśladują działanie układu odpornościowego. Są bardzo bezpieczne, specjalnie zaprojektowane do atakowania wirusa, a ich użycie wydawało się bardzo obiecujące w początkowej fazie choroby, aby zatrzymać jej postęp jak donosi The Guardian.
Wyzwanie pojawiło się w Boże Narodzenie, kiedy pojawiły się nowe warianty, szczególnie te z Republiki Południowej Afryki i Brazylii. Zmiany, które wirus wprowadza w swoich białkach wypustowych, faktycznie usuwają te przeciwciała” – mówi Neil Cammack z Wellcome Pharmaceutical Laboratories.Co ciekawe, kuracja GlaxoSmithKline nadal działa przeciwko tym wariantom, ale nie przeciwko tak zwanemu szczepowi brytyjskiemu. Ponieważ koronawirus bardzo się zmutował. Cammack nie oczekuje, że którykolwiek z obecnych leków będzie długo skuteczny.
Myślę, że jest całkiem jasne, że chociaż znamy warianty z RPA, Wielkiej Brytanii i Brazylii, na pewno będą inne. Potrzebujemy też masowego sekwencjonowania, sekwencjonowania genetycznego wirusa na całym świecie, które ujawni, gdzie dokonują się zmiany, a także ujawni, gdzie znajdują się konserwowane regiony ”- mówi Cammack.
Przeciwciała monoklonalne atakują białko występujące w wirusie, które przyczepia się do komórek ludzkiego ciała. Ogólnie rzecz biorąc, ta część wirusa nie zmienia się zbytnio, ponieważ jeśli tak się stanie, to nie przylgnie tak dobrze do komórek. Ale „mamy do czynienia z wirusem, który wprowadza zmianę, która w rzeczywistości pomaga mu jeszcze lepiej przylegać do komórki. Zatem te przeciwciała monoklonalne zostały utracone” – mówi Cammack. „Tak więc, mówiąc szczerze, wróciliśmy trochę do punktu wyjścia”, mówi.

Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na facebooku:

Strona główna>>>>