La Rioja ogłasza zamknięcie na miesiąc Logroño i Arnedo, restauracje w tych miastach również zostają zamknięte.

La Rioja zmyka Logroño i Arnedo, oraz zamyka restauracje i hotele w tych miastach. Zmienia się również przedział czasowy godziny policyjnej w całej wspólnocie autonomicznej. Nowy przedział czasowy godziny policyjnej: od 22:00 do 05:00. Na konferencji prasowej przeprowadzonej przez streaming Prezydent wspólnoty Concha Andreu zapowiedziała wprowadzenie więcej restrykcji, które dołączą do tych wprowadzonych 21 października gdy ogłoszono zamknięcie całej wspólnoty autonomicznej i hotelarstwa o godzinie 21.
Zamknięcie Logroño i Arnedo zakazuje wjazdu i wyjazdu z tych miast ale nie zabrania swobodnego poruszania się na ich terenie przez mieszkańców poza godziną policyjną. Concha  Andreu powiedziała , że  wprowadzenie tych środków jest niezbędne „im większa mobilność, tym większe ryzyko”  zapewniając, że jednym z największych źródeł zarażenia jest „relaks w miejscach wypoczynku, w których zdejmujemy maski”. Dodała, że „celem jest ratowanie życia”.
„Środki nie są podejmowane przeciw żadnemu sektorowi, nikogo nie kryminalizujemy”, mówi Andreu. „Bezczynność byłaby zdecydowanie najgorszą opcją, środki muszą być zdecydowane i długotrwałe” – zaznaczyła.  Ponadto skumulowana zapadalność w ciągu ostatnich 14 dni to 684 przypadki na 100 000 mieszkańców i 157 osób przyjętych do szpitali, 10 więcej w ciągu ostatnich 24 godzin.
„Analizowane liczby są uważane za ekstremalne, a wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych środków” – podkreśliła, więc „musimy dodać nowe środki kontroli do tych, które ogłosiliśmy tydzień temu, ponieważ dane są w tym zakresie jednoznaczne”. Te „drastyczne” środki zostały przyjęte, aby zapobiec „załamaniu się” systemu opieki zdrowotnej w La Rioja, i zgodnie z tym jego rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, na przykład utworzy nowe oddziały do ​​leczenia pacjentów, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Andreu wskazała, że branża hotelarska i turystyka, w tym życie nocne mogą zażądać ERTE w przypadku gdy te ograniczenia dotknęły ich interesy.

Pomoc dla autónomos (małych firm)

Zapowiedziała również bezpośrednią pomoc w wysokości 5500 euro dla małych firm (autónomos), mającą na celu pokrycie kosztów stałych i innych dla całej struktury biznesowej, 70% wydatków inwestycyjnych, które mogą ponieść aby stawić czoła przyszłości. Burmistrz Logroño przyznał, że decyzje podjęte dla stolicy La Rioja są „surowe”, ale „konieczne”, biorąc pod uwagę dane COVID-19.
Jego odpowiednik w Arnedo poprosił obywateli, aby „nie tracili ducha” pomimo faktu, że sytuacja epidemiologiczna w jego mieście jest „krytyczna”. Stowarzyszenie Hotelarstwa La Rioja zapewniło w notatce, że pomimo „okropnej” sytuacji gospodarczej, w jakiej znajduje się ten sektor w wynikającej z  pandemii, „rozumie i szanuje przyjęte surowe środki” przez rząd La Rioja i zwrócił się do sektora o cierpliwość.

Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na facebooku