Kolejne trzęsienie ziemi w Granadzie

Aż sześć nowych trzęsień ziemi o sile oscylującej między 2,7 ​​a 4,3 stopnia w skali Richtera zostało odczutych w ten wtorek w nocy w prowincji Granada, których epicentrum znajdowało się w miastach Santa Fe, Atarfe i Cúllar Vega. Według danych Instituto Geográfico Nacional (IGN), najsilniejsze trzęsienie ziemi miało miejsce o godzinie 22:36 a jego epicentrum miało miejsce w Santa Fe i miało siłę 4,3 stopnia.
Podobnie, trzy inne ruchy sejsmiczne zostały zarejestrowane na głębokości pięciu kilometrów w Santa Fe – jeden o sile 4,2 w skali richtera o godzinie 22:54, nastęny o sile 3,5 o godzinie 23:00 i jeszcze jeden 3,3 o 22,57 godziny, również zarejestrowano kilometr od Atarfe o sile 2,7 stopni, o godzinie 22:40. Ponadto wyczuwalny był jeszcze jeden ruch sejsmiczny o sile 4.2, z epicentrum w Cúllar Vega o godzinie 22:44. Oprócz Granady wstrząsy można było odczuć na granicach prowincji Córdoba, Málaga i Jaén.
Zaktualizowany raport IGN dotyczący tej serii ruchów sejsmicznej mówi, że od początku grudnia 2020 r. w północno-zachodniej części Granady, w okolicach miast Atarfe, Pinos Puente i Santa Fe zarejestrowano serię płytkich trzęsień ziemi. Od 1 grudnia 2020 r. Do poniedziałku w tym regionie zanotowano łącznie 281 trzęsień ziemi, z których osiem o sile większej lub równej 3,0 a 41 z tych wstrząsów było odczuwalne przez ludność.
Eksperci przypisują tą aktywność sejsmiczną w Vega de Granada ciągłemu zbliżaniu się 4 do 5 milimetrów rocznie między płytami euroazjatyckimi i afrykańskimi i do nagłym uwolnieniu się energii zgromadzonej w uskokach w wyniku tego ruchu między płytami. Bądź ma bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: