Jakie restrykcje na sylwestra i święta w Madrycie?

Puerta del Sol pozostanie pusta w tym roku podczas bicia dzwonów, które odliczają ostatnie 12 sekund 31 grudnia. Wspólnota Madrytu postanowiła ogólnie zakazać obchodów sylwestrowych na placach i w miejscach publicznych jako środek zapobiegawczy przeciwko rozprzestrzenianiu się Covid-19.
Linia, którą utrzymywała już w ostatnich dniach Rada Miejska stolicy,burmistrz José Luis Martínez-Almeida zaznaczył, że „tegoroczne winogrona będą musiały być zjedzone w domu”(hiszpańskim zwyczajem na sylwestra jest zjadanie co sekundę 12 sekund przed północą jednego owocu winogrona) .
„Nie było sensu świętować sylwestra z liczbą ludzi, którzy gromadzą się w swobodnej atmosferze, gdzie doszło by do  obniżenia czujności” – powiedział Almeida o obchodach sylwestrowych w stolicy.
Ponadto od Święta Konstytucji urzędy miasta będą musiały kontrolować przepustowość najbardziej ruchliwych ulic, aby uniknąć tłumów. Podobnie parady Trzech Króli,  odbędą się na ograniczonych obszarach, z uczestnikami siedzącymi i zmniejszoną publicznością o 50%.
Podczas wizyt w szopkach dostęp będzie również ograniczony do połowy zwykłej pojemności i ędzie należało zachować minimalną bezpieczną odległość w kolejkach między rodzinami lub grupami do sześciu osób. Te same środki zostaną zastosowane do dostarczania listów do Świętego Mikołaja i Melchora, Gaspara i Baltasara.

Ponadto pojemność wszystkich rynków i bazarów została zmniejszona z 75% do 50% do 8 stycznia. Podobnie jak parady, koncerty i wszelkie inne działania organizowane na drogach publicznych, będą one odbywały się w wyznaczonych przestrzeniach, z miejscami siedzącymi i ograniczeniem do 50% maksymalnej pojemności.
Mając te ograniczenia, Rada Miejska stolicy nadal definiuje model, który będzie stosować podczas swojej tradycyjnej Parady, która w tym roku nie będzie mogła przekroczyć Paseo de la Castellana, dopóki nie zakończy się w Cibeles. „Przykro nam, że nie może być jak co roku, ale gwarantuję mieszkańcom Madrytu, że zostanie zachowana nastrój świąteczny ” – powiedział Almeida, który potwierdził, że mimo to Trzej Królowie „będą w Madrycie ” w nocy 5 stycznia.
Jeśli chodzi o jazdę na nartach, władze regionalne rozumieją, że będąc aktywnym na świeżym powietrzu, nie ma problemu z jego praktyką, jeśli zachowane są odpowiednie środki bezpieczeństwa przeciw covid-19. W ten sposób ośrodki i stacje narciarskie mogą być otwarte.
Jeśli chodzi o zamknięcie granic wspólnoty autonomicznej zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia w okresie od 23 grudnia do 7 stycznia, stanowisko Madrytu nadal jest „sprzeczne” z jego wnioskiem, ponieważ rozumie, że jego wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa byłby „minimalny”. „Nie wydaje nam się, żeby było by to uzasadnione, tym bardziej, że mobilność jest dozwolona, ​​aby spotykać się z członkami rodziny i przyjaciółmi” – powiedział Antonio Zapatero.
Mimo to rząd Isabel Díaz Ayuso bada rozwój regulacyjny tego środka, który, jeśli zostanie ostatecznie zastosowany, zwiększyłby limit spotkań z sześciu do 10 osób, które nie mieszkają razem w dniach 24, 25 i 31 grudnia oraz 1 i 6 stycznia. Również w Wigilię i Sylwestra będzie rozluźniona godzina policyjna, która zamiast rozpoczynać się o północy rozpocznie się o 1.30, choć kończy się również o 6.00.

Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: