Hiszpańska szczepionka przeciw covid-19 możliwe testy na ludziach już na wiosnę

Jak donosi naukowiec, który wraz z Juanem Garcíą Arriaza opracowuje szczepionkę CSIC-Biofabri przeciwko covid-19 wyjaśnia, że ​​zaczną od fazy 1 z około 112 ochotnikami, aby zobaczyć efekty dawek; następnie przejdziemy do fazy 2 z 500 osobami, aby zobaczyć immunogenność i bezpieczeństwo; A jeśli wszystko pójdzie dobrze, przejdziemy do fazy 3, z 20 000 lub 30 000 zdrowych ludzi aby zademonstrować skuteczność szczepionki. „W tej chwili kończymy testy na zwierzętach na makakach i chomikach, aby przedstawić dokumentację Hiszpańskiej Agencji Leków i Produktów Zdrowotnych oraz Europejskiej Agencji Leków i jeśli spełnimy wymagania uzyskamy zgodę. Hiszpańska firma Biofabri już produkuje serie dawek do rozpoczęcia badań klinicznych ”, mówi w swoim oświadczeniu CSIC.
Jeśli proces zakończy się bez incydentów, przejdziemy do fazy produkcyjnej i rozważymy gdzie będziemy rozprowadzali szczepionkę. „W Hiszpanii, jeśli  pozostaną osoby niezaszczepione, a także w krajach na całym świecie, które mogą tego potrzebować. Ponadto rozważymy zastosowanie jej jako dawki przypominającej u osób, które zostały już zaszczepione” – wyjaśnia. Jednak wirusolog ostrzega, że ​​potrzebne będą „wystarczające fundusze na produkcję”, w tym celu CSIC próbuje zmobilizować proces. „Trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre kraje przeznaczyły setki milionów na produkcję szczepionek na dużą skalę. Od fazy klinicznej koszty rosną wykładniczo”.
Jego zdaniem „Hiszpania nie powinna być uzależniona od innych” i uważa, że ​​sieć biznesowa zdolna do produkcji szczepionki jest konieczna i dlatego za pośrednictwem CSIC i Ministerstwa Nauki i Innowacji nawiązano współpracę z firmami hiszpańskimi. „Następnie trzeba utrzymywać taką logistykę, aby działać szybko, gdy jest to konieczne. Tam CSIC odgrywa ważną rolę, ponieważ oprócz podstawowej wiedzy przyczynia się do transferu badań do sektora produkcyjnego” – mówi.
Opracowywana  szczepionka została przetestowana na 22 szczurach, które były narażone na śmiertelne dawki koronawirusa i wyszły bez szwanku. W tej chwili kończą się testy na zwierzętach makakach i chomikach, aby przedstawić dokumentację Hiszpańskiej Agencji Leków i Produktów Zdrowotnych (AEMPS) i Europejskiej Agencji Leków (EMA) i, jeśli spełnia wymagania, uzyskać zezwolenie dla przeprowadzenia testów na ludziach.
Aktualne dane pokazują, że chroni przed chorobami, zgonami i replikacją wirusa. Ponadto, będąc bardzo stabilną szczepionką, można ją przechowywać i podawać w dowolnym miejscu. „Widzimy również, że zapewnia szeroką odporność i uważamy, że jest trwalsza niż inne” – wyjaśnia, wskazując jednocześnie inną zaletę, którą jest to, że można ją łączyć ze szczepionkami, które są już podawane populacji. „Wykazaliśmy na modelach zwierzęcych, że połączenie różnych szczepionek ma silniejsze działanie ochronne niż szczepienie dwiema dawkami tej samej szczepionki” potwierdza wirusolog, który uważa, że ​​„nie będzie zwycięskiej szczepionki ” ale kilka z nich zostanie połączonych w celu uzyskania większej ochrony.
Czym różni się od tych z Pfizer, Moderna i University of Oxford? Esteban wyjaśnia, że ​​zastosowano bardziej złożoną strukturę niż RNA z Pfizer i Moderna oraz adenowirus z University of Oxford i dzięki temu „odpowiedź immunologiczna u ludzi jest znacznie bardziej rozległa i trwalsza ”. „Nasza szczepionka jest oparta na silnie atenuowanym wirusie, który ma błoniastą powłokę wokół struktury białka i zawiera cząsteczki DNA większe niż adenowirusy. W tej cząsteczce osadziliśmy również fragment, który będzie wytwarzał białko S z koronawirusa . Jako nośnik używamy wirusa krowianki (używanego w szczepieniach przeciwko ospie). Wirusy te zostały zaprojektowane przez naturę tak, aby łatwo wnikały do ​​komórek, w przeciwieństwie do cząsteczki RNA osadzonej w cząsteczce tłuszczu, co nie jest czymś fizjologicznym ”, relacjonuje badacz.
Skutki odpowiedzi wrodzonej i pamięciowej wywoływane przez szczepionki z atenuowanym wirusem różnią się od tych związanych z odpowiedziami wywoływanymi przez szczepionki Pfizer i Moderna. Te, chociaż bardziej selektywne, będą prawdopodobnie miały mniejszą efektywność i trwałość. Grupa CNB-CSIC Poxvirus y Vaccine, do której należy, stworzyła platformę szczepionek i wykazała już na modelach zwierzęcych z myszami i makakami, że szczepionki przeciwko Ebola, Chikungunya i Zika chronią w 80-100%. Opracowali również prototypy szczepionek przeciwko malarii, leiszmanii, zapaleniu wątroby typu C i niektórym nowotworom. Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: