Hiszpańska Rada Ministrów zatwierdziła deklarację Obszaru Katastrofy dla wielu wspólnot autonomicznych po przejściu niżu Filomena

Hiszpańska Rada Ministrów zatwierdziła w ten wtorek deklarację Obszaru Poważnie Dotkniętego Kryzysem – wcześniej znanego jako Obszar Katastrofy – dla terenów dotkniętych niżem Filomena.
Decyzja rządu dotyczy: Wspólnoty Madrytu, Kastylii-La Manchy, Kastylii i León, Andaluzji, Asturii, Aragonii, La Rioja i Nawarry, informuje Efe. Środek ten pojawia się po tym, jak kilka regionów, takich jak Wspólnota Madrytu lub Kastylia-La Mancha, poprosiło jo pomoc w walce licznymi konsekwencjami śnieżycy.
Urząd Miasta Madrytu obliczył, że ​​23,2 miliona metrów sześciennych śniegu, który spadł, pozostawił szkody o wartości 1 398 milionów euro. Jest to „szacunkowa” wartość obliczona „na podstawie szkód wyrządzonych działalności gospodarczej, a także szkód w infrastrukturze i mieniu poniesionych przez Urząd Miasta” i zawarta we wstępnym raporcie wraz z wykazem szkód.
Burmistrz Madrytu José Luis Martínez-Almeida podziękował już za podjęcie decyzji przez Radę Ministrów: „została podjęta słuszna decyzja” – podkreślił.
Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem, dawne oznaczenie obszaru katastrofalnego już nie istnieje. Zamiast tego od 2015 roku jest to deklaracja obszaru poważnie dotkniętego sytuacją wyjątkową związaną z ochroną ludności. Ostatecznie oznacza to poniesienie szkód spowodowanych przez sytuację nadzwyczajną, której rozmiary wymagają interwencji Generalnej Administracji Państwowej w celu przywrócenia normalności.
W strefach uznanych za Obszary Katastrofy każda osoba, która poniosła szkodę, ma dostęp do planowanej pomocy, niezależnie od tego, czy posiada prywatne ubezpieczenie, czy nie. W przeciwnym razie tylko osoby posiadające ubezpieczenie mają dostęp, oprócz odszkodowania przewidzianego w ich polisie, do pomocy na pokrycie strat oferowanej przez Konsorcjum Odszkodowań Ubezpieczeniowych. W takim przypadku suma obu spostrzeżeń w żadnym wypadku nie może przekroczyć wartości straty.

Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku:

Exit mobile version