Hiszpania zakazuje sprzedaży masek higienicznych nie posiadających odpowiedniego certyfikatu

Ministerstwo Spraw Konsumenckich, na czele którego stoi Alberto Garzón, podpisało w czwartek zarządzenie zakazujące sprzedaży masek pod nazwą „maseczki higieniczne” z materiału, które nie spełniają wymogów, . Przepisy wejdą w życie w połowie marca, wtedy „tylko te przebadane przez akredytowane laboratorium będą mogły być sprzedawane jako maski higieniczne”.
„Do tej pory każdy produkt można było nazwać „maską higieniczną”, od połowy marca będą mogły to robić tylko te, które spełniają ustalone wymagania techniczne” – wyjaśnia ministerstwo. W tym sensie na opakowaniu maski należy wskazać „badane dane dotyczące skuteczności filtracji materiału oraz odporności na oddychanie lub przepuszczalność powietrza”, a także nazwę laboratorium, które przeprowadziło te badania, które to musi mieć system certyfikacji równoważny z systemem używanym do walidacji masek FFP. W żadnym przypadku produkt nie może być sprzedawany jako „specjalny sprzęt ochronny”.
Norma wejdzie w życie, gdy tylko zostanie opublikowana w BOE, ale firmy mogą nadal sprzedawać maski, które są już na rynku, nawet bez spełnienia tych wymagań, przez miesiąc po ogłoszeniu normy. Po upływie tego okresu firmy, które wprowadzają na rynek maseczki higieniczne bez tego certyfikatu, będą podlegać ewentualnej sankcji. Podczas gdy laboratoria, które wystawią certyfikat maskom nie spełniającym wymogów będą narażone na wysokie kary, które mogą nawet doprowadzić do ich zamknięcia na maksymalnie pięć lat.
Wdrożenie tego rozporządzenia jest zgodne z tym, co wydarzyło się w innych krajach europejskich. We Francji od 27 stycznia zakazano wprowadzania do obrotu masek do zastosowań innych niż sanitarne (odpowiednik masek higienicznych w Hiszpanii) o skuteczności filtracji poniżej 90%, a stosowanie w ośrodkach edukacyjnych masek innych niż chirurgiczne lub FFP2.
Ze swojej strony Niemcy są bardziej rygorystyczne, decydując się na całkowity zakaz wszystkich masek z materiału w miejscach publicznych. Obecnie Niemcy zezwalają na stosowanie masek chirurgicznych lub FFP2 w transporcie publicznym, sklepach lub budynkach użyteczności publicznej. Jednak europejska komisarz ds. Zdrowia Stela Kyriakides wskazała 3 lutego, że nie ma wystarczających dowodów, aby zalecać stosowanie masek FFP2 dla całego społeczeństwa.

Strona główna>>>>

Zapraszam do polubienia naszej strony na Facebooku: